נציגי ישראל בביאנלה בוונציה: איה בן-רון ואבי לובין

בן-רון, היוצרת פרויקטים תלויי מקום, עבודות וידיאו וסרטים דוקומנטריים בשיתוף עם מוסדות רפואיים בארץ ובעולם, תציג בביתן הישראלי את "בית-חולים שדה X" – פרויקט שמטפל בערכים שהושחתו או נפגעו, בשיתוף ובניהול האוצר לובין ובהשתתפות יוצרים/ות נוספות/ים

נציגת ישראל בביאנלה לאמנות בוונציה במאי 2019 תהיה האמנית איה בן-רון. את הפרויקט שתציג יאצור אבי לובין, מרצה במדרשה לאמנות והאוצר של גלריה המדרשה. השניים נבחרו על-ידי חמישה שופטים שמינה המדור לאמנות פלסטית במועצת התרבות הישראלית במשרד התרבות והספורט (בשיתוף משרד החוץ). הוועדה מורכבת מנציג המדור ומארבעה אמנים, אוצרים או אנשי אקדמיה מובילים בתחומם.

בן-רון, בעלת תואר שני מקולג' גולדסמית בלונדון, היא אמנית מולטידיסציפלינרית ומרצה באוניברסיטת חיפה ובמכללת הדסה. עבודתה כוללת פרויקטים תלויי מקום, מיצבים, עבודות וידיאו וסרטים דוקומנטריים שנעשו בשיתוף עם בתי-חולים ומוסדות רפואיים בארץ ובעולם. בן-רון זכתה בפרסים רבים (פרס עידוד היצירה של משרד התרבות ב-2016; פרס דיזינגוף ב-2011; פרס ישראכרט לאמן ישראלי של מוזיאון תל-אביב ב-2009; ופרס שרת התרבות ב-2008). בן-רון השתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות במוזיאונים ובגלריות מובילים בארץ ובעולם. בין החללים והאירועים שבהם הציגה את עבודתה: מוזיאון ישראל, המבורגר בנהוף בברלין, המוזיאון לאמנות עכשווית בשנחאי, המוזיאון להיסטוריה רפואית בברלין, הביאנלה של בוסאן בדרום קוריאה, המוזיאון לאמנות מודרנית בוורשה, מרכז רפואי מקסימה ומוזיאון ואן-אבה באיינדהובן ומוזיאון הרצליה.

אבי לובין הוא אוצר וחוקר בתחום האמנות העכשווית, ובאחרונה נבחר כאוצר גלריית המדרשה – הירקון 19. במקביל הוא משמש בחמש השנים האחרונות ראש הלימודים העיוניים של התוכנית ללימודי המשך באמנות בפקולטה לאמנויות המדרשה, המכללה האקדמית בית ברל. עורך מייסד שותף של "תוהו" – מגזין עצמאי מקוון לאמנות שמתפרסם מאז 2015 בעברית, ערבית ואנגלית. בשנים האחרונות לימד בתוכנית האוצרות של הטכניון ושימש מרצה אורח במוסדות שונים בארץ ובעולם.

אבי לובין. צילום: שי איגנץ

אבי לובין. צילום: שי איגנץ

לובין אצר תערוכות יחיד וקבוצתיות רבות בחללים ציבוריים ופרטיים, במוזיאונים ובחללים אלטרנטיביים בארץ ובעולם. בין התערוכות שאצר: "בית-ספר לאמנות" במוזיאון תל-אביב, "הנוסעים הסמויים" ב-apexart, ניו-יורק, "ימים אפלים" בגלריה האוניברסיטאית ע"ש שרייבר באוניברסיטת תל-אביב, "ערפל" בגלריה הלאומית של קוסובו, וכן תערוכות בפוטסדם ובהמבורג. מאמריו התפרסמו בכתבי-עת אקדמיים, במגזינים, במונוגרפיות ובקטלוגים רבים.

הפרויקט שתציג בן-רון בביאנלה ייקרא "בית-חולים שדה X", שלב ראשון בפרויקט נרחב. בן-רון יצרה "גוף" שמטפל ב"רעות חולות" באמצעות בדיקה, אבחון וטיפול בערכים שהושחתו או נפגעו. בית-החולים הוא פלטפורמה דינמית המשלבת את התכונות הייחודיות של בית-חולים שדה עם פונקציות של בית-חולים רגיל. בית-החולים הזה מתמקם בכל פעם במבנה קיים באזור אסון ומתמקד ב"רעות החולות" שמאפיינות את האזור.

בראש בית-החולים שיוקם בביתן הישראלי בוונציה יעמדו בן-רון ולובין. פעולותיו וערכיו ינוסחו בשיתוף צוות מחקר – אנשי ונשות תרבות, אקדמיה, רפואה, פוליטיקה, צבא וכלכלה. הטיפולים השונים יכללו עבודות וידיאו של כמה יוצרים/ות שיבחרו על-ידי בן-רון ולובין בהתייעצות עם הצוות.

2 תגובות על נציגי ישראל בביאנלה בוונציה: איה בן-רון ואבי לובין

    תודה על האינפורמציה החשובה על הביאנלה 2019

    איך אבי לובין, איש הקהילה הגאה ואדם מוסרי וחושב מוכן לייצג את מדינת ישראל- זו שמפלה אותו בכל צעד ושעל, זאת לא אבין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.