נחמה גולן היא זוכת "פרס בקי דקל" לאמנית מצטיינת לשנת 2021

בנימוקי הזכייה מסרו חברות הוועדה הבוחרת: "גולן הינה אמנית חלוצה, בעלת קול פמיניסטי צלול ואמיץ, אשר פרצה דרכים גם לאחרות ואחרים בדרכם האמנותית״

האמנית נחמה גולן היא הזוכה בפרס בקי דקל לאמנית מצטיינת לשנת 2021. היא נבחרה על ידי ועדת השיפוט לפרס – שכללה את דלית מתיתיהו, ד"ר חוסני אלח'טיב שחאדה, סבטלנה ריינגולד, שירלי משולם, זיוי ברמן וד״ר קציעה עלון – בזכות שפתה האמנותית הפמיניסטית, המורכבת והמרובדת, שבעוז, בנחישות ובכישרון גדול פילסה לה נתיב ייחודי והתמידה ליצור עבודות אמנות מרתקות, מרגשות ומפעימות.

בנימוקי הזכייה מסרו חברות הוועדה הבוחרת: "הצלחתה הגדולה של גולן ומחויבותה הבלתי מתפשרת, כמו גם נוכחותה העזה ורבת הרושם בשדה האמנות הישראלי, אפשרו לרבות ולרבים נוספים לראות את עצמם כמי שמצליחים אף הם – כמוה – לשלב בין אורח חיים דתי לייעוד אמנותי. גולן הינה אמנית חלוצה, בעלת קול פמיניסטי צלול ואמיץ, אשר פרצה דרכים גם לאחרות ואחרים בדרכם האמנותית״. על פועלה האמנותי פורץ הדרך החליטה הוועדה להעניק לה את פרס בקי לשנת 2021.

גולן היא הזוכה השלישית בפרס זה. קדמו לה האמניות ורד ניסים (2020) וחנאן אבו חוסיין (2019), וכן האמניות אמירה זיאן ושגית זלוף נמיר שקיבלו ציון לשבח בשנת 2020. הפרס בגובה 15,000 ש״ח, וכן שני ציונים לשבח על סך 5000 ש״ח כל אחד, מוענק בכל שנה, החל משנת 2019, בחסות TLVseed. ההחלטה נתונה בידי וועדה מקצועית בלתי תלויה, והרכבה מבטא את מגוון הקבוצות החברתיות הקיימות בישראל. קול קורא להגשת מועמדות לפרס זה מתפרסם אחת לשנה במהלך חודש פברואר.

העמותה חורתת על דגלה לסייע לאמניות בהסרת חסמים העומדים בפני נשים היוצרות בחברה פטריארכלית, ורואה חשיבות מיוחדת בתמיכה באמניות ותיקות. לכן השנה הושם דגש מיוחד על אמניות בעלות ותק וניסיון בעולם האמנות.

נחמה גולן, "ברכת הכוהנת הגדולה", צילום מטופל

בנוסף לפרס שמוענק לנחמה גולן, חברות הוועדה העניקו גם אות ציון לשבח לשתי אמניות: דבורה מורג ושולה קשת.

דבורה מורג היא אמנית מפעימה, מאסטרית בכל מובן. מאחוריה למעלה מ-30 תערוכות יחיד, ואין ספור תערוכות קבוצתיות, בארץ ובעולם. מורג הצליחה ליצור כתב יד אמנותי ייחודי, בכל מדיום בו בחרה לעסוק – הן פיסול, הן ציור והן עבודות וידאו. קו פמיניסטי צולפני ודוקרני מאפיין גם את כלל עבודתה – הציור, הפיסול ויצירות הווידאו. מורג היא אחת מן המורות לאמנות המוערכות והאהובות בישראל, שהעמידה דורות של סטודנטיות בעלות תודעה פמיניסטית מפותחת.

שולה קשת היא אומנית ייחודית ופורצת דרך במובנים רבים, אשר הציגה בתערוכות רבות. היא אמנית פמיניסטית מזרחית רב תחומית, העושה שימוש מושכל ומשוכלל במדיות אמנותיות שונות והנובעות ממחויבות אידיאולוגית פמיניסטית עמוקה. רבות ורבים מן האמניות והאמנים המזרחים שפרצו בשנים האחרונות לתודעה האמנותית-ציבורית, הושפעו ממנה ואף "חסו תחת כנפיה" בשנותיהם הראשונות.

נימוקי הבחירה יפורטו במלואם בטקס חלוקת הפרס ע"ש בקי דקל שיתקיים ביום ראשון ה- 19.09.2021 בשעה 19:00 ב״טוקהאוס״, נמל תל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *