נבחרה המנכ"לית החדשה של מוזיאון תל-אביב

הנבחרת, טניה כהן-עוזיאלי, תחליף בינואר 2019 את סוזן לנדאו. משנת 2011 עמדה בראש אגף שירותי אוצרות במוזיאון ישראל והיתה אחראית על בניית מערך תערוכות שנתי וניהול האוספים

טניה כהן-עוזיאלי נבחרה לתפקיד המנכ"לית החדשה של מוזיאון תל-אביב לאמנות ותחל בו ב-1 בינואר 2019, עם פרישתה של מנכ"לית המוזיאון הנוכחית סוזן לנדאו. דירקטוריון המוזיאון אישר את הבחירה היום. יו"ר ועדת האיתור הוא עו"ד חיים סאמט, וחבריה הם עירית רפפורט, דורון סבג וירון קליין.

כהן-עוזיאלי היא אוצרת וראש האגף לשירותי אוצרות במוזיאון ישראל. בעלת תואר ראשון ושני בארכיאולוגיה ותולדות האמנות. מאז הגעתה למוזיאון ישראל, בשנת 2000, שימשה אוצרת באגף לאמנות ותרבות יהודית. במסגרת תפקיד זה היא אצרה תערוכות שונות באמנות יהודית והשתתפה בתערוכות ופרויקטים בינתחומיים.

כהן-עוזיאלי עמדה בראש פרויקט השחזור וההקמה של בית-הכנסת הספרדי הפורטוגזי מסורינאם. כמו כן, לקראת חידוש המוזיאון שימשה מנהלת פרויקט באגף האמנות והתרבות היהודית וכאוצרת של שדרת בתי-הכנסת – אחת התצוגות המרכזיות של הגלריות המחודשות שנפתחו בשנת 2010.

בשנת 2015 אצרה את התערוכה הרב-תחומית "קיצור תולדות האנושות", שנוידה בהמשך לגרמניה. באחרונה שימשה אחת האוצרים של התערוכה שהוצגה בביתן הישראלי בבינאלה לאדריכלות בוונציה. משנת 2011 כיהנה כראש אגף שירותי אוצרות במוזיאון ישראל והיתה אחראית על בניית מערך תערוכות שנתי וניהול אוספי המוזיאון. במסגרת תפקיד זה ניהלה את כלל מחלקות האגף: תקציבי תערוכות, פרויקטים ופרסומים, מעבדות שימור, ניוד תערוכות, זכויות יוצרים וצילום, מחלקת פרסומים, מחלקת עיצוב תערוכות, שירותים טכניים, מחלקת ניו-מדיה, מחלקת הרשם, שיגור ומחשוב אוספים.

סוזן לנדאו, שתפרוש מניהול המוזיאון בסוף 2018, היא מהדמויות הבולטות והמשפיעות על שדה האמנות בשלושת העשורים האחרונים, והיא אחראית לחשובות שבתערוכות העכשוויות הבינלאומיות שהוצגו בארץ. לנדאו משמשת כמנכ"לית ואוצרת ראשית במוזיאון תל אביב לאמנות משנת 2012, לאחר 34 שנים שבהן כיהנה, בין השאר, כאוצרת לאמנות עכשווית ולאחר מכן כאוצרת ראשית לאמנויות במוזיאון ישראל.

עם הגיעה למוזיאון תל-אביב ביצעה לנדאו תמורות דרמטיות במבנה הארגוני הפנימי של המוזיאון וניסחה עבורו חזון שאופיין בדגש מובהק על אמנות מודרנית ועכשווית – ישראלית ובינלאומית. לנדאו ייסדה את קבוצת רכישת האמנות של המוזיאון "בוחרים אמנות", שינתה את הלוגו והשפה החזותית של המוזיאון, חידשה את גן הפסלים ואת אולמות אוספי הקבע של המוזיאון ועוד. היא יזמה מהלך שיפוץ עמוק ויסודי בבניין המרכזי של המוזיאון, המתרחש בימים אלו וכולל שינוי מבני ושדרוג של חזית המוזיאון, המבואה וקומת הגלריות התחתונה. כמו כן הקימה ארגון מתנדבים למוזיאון והחלה בחידוש מחסני המוזיאון ובנייה של אתר אינטרנט חדש.

לנדאו אצרה במוזיאון תערוכות רחבות היקף שזכו לתהודה בארץ ובעולם. בין הבולטות שבהן – תערוכתה של לואיז בורז'ואה (2017). בשנת 2017 מימשה לנדאו את הצהרתה עם כניסתה למוזיאון לפעול לפיצול תפקיד המנכ"ל והאוצר הראשי. בשנה זו מונה לתפקיד אוצר ראשי של המוזיאון דורון רבינא, ולנדאו המשיכה בתפקיד מנכ"לית.

1 תגובות על “נבחרה המנכ"לית החדשה של מוזיאון תל-אביב”

    דווקא עירית רפפורט ממלאת את תקן האישה בוועידה? יש גם נשים שמבינות בניהול ובאמנות בישראל!!
    אפשר היה לתת להן, ולא לילדה העשירה. חלמאות הזויה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *