אמנים ישראלים תומכים במנהלת מוזיאון קווינס

לורה רייקוביץ' התפטרה בעקבות מחלוקת עם דירקטוריון המוזיאון בנוגע לרצונה לקדם סדר יום אקטיביסטי. חותמי העצומה: "בתקופה של שיח פוליטי מקוטב, נכפה על מוסדות אמנות לסגת מהמחויבות לאפשר מסגרות שבהן ניתן לדון בנושאים דחופים לקהילות שלנו"

אנשי אמנות מישראל הפיצו בימים האחרונים מכתב תמיכה במנהלת מוזיאון קווינס, השוכן ברובע קווינס שבעיר ניו-יורק בארצות-הברית. המנהלת, לורה רייקוביץ', התפטרה מתפקידה בתחילת השנה בעקבות אי-הסכמות עם דירקטוריון המוסד בנוגע לרצונה לקדם סדר יום פוליטי-אקטיביסטי עבור המוזיאון. בחודשים האחרונים היא סופגת גינויים בשל מעורבותה הפוליטית, ובכללה שותפות בעריכת הספר "Assuming Boycott", קובץ מאמרים העוסק בהשפעת חרמות על שדות התרבות והפוליטיקה. לדברי יהושע סימון, החתום על מכתב התמיכה ברייקוביץ', האוצרת נרדפת בשל מחויבותה לשמור על המוזיאון שניהלה פתוח לשאלות שעומדות בפני שדה התרבות והחברה בארה"ב. יש לציין ששאיפה זו, שבאה לידי ביטוי גם בספר, אינה נטולת ביקורתיות כשלעצמה. מאמרו של סימון המופיע בספר, לדוגמה, מנתח את הבי.די.אס כחלק מפוליטיקה ניאו-ליברלית, מאפיין אותו כסימפטום לאין מוצא הפוליטי בימינו, וטוען שהוא חסר תוחלת אסטרטגית.
נוסח המכתב:
אנו, החתומים מטה, אוצרים, אמנים הפעילים בתחום התרבות מישראל, מביעים תמיכה בלורה רייקוביץ'. מאז שגב' רייקוביץ' התפטרה מתפקידה כנשיאה ומנהלת בכירה של מוזיאון קווינס, היא הואשמה בזדון באנטישמיות על-ידי אלה שמבקשים להשתיק אותה. אחת הסיבות להתקפה על גב' רייקוביץ' היא ספר שהשתתפה בעריכתו על המשמעות הנוכחית של חרמות תרבותיים (Assuming Boycott: Resistance, Agency and Cultural Production). מה שגב' רייקוביץ' הצליחה לעשות באמצעות הספר הוא לאפשר שיחה חיונית בנושא שנוכח בשדה התרבות והאמנות.
אנו דוחים את ההתקפות על גב' רייקוביץ'. מזעזע לראות שנעשה שימוש ביחס פרו-ישראלי בארה"ב כדי להשתיק עבודה חשובה ומשמעותית. כאנשים פעילים בתחום התרבות, אנו חוששים שבתקופה של שיח פוליטי מקוטב, נכפה על מוסדות אמנות ואנשי מקצוע בתחום לסגת מהמחויבות לפעול כדי לאפשר מסגרות שבהן ניתן לדון בנושאים דחופים לקהילות שלנו. גב' רייקוביץ' והעורכים השותפים יזמו בספרם שיחה פתוחה על נושאים דחופים ושנויים במחלוקת.
אנו קוראים לאשר את תפקידם של מוסדות תרבות להנהיג ולקדם את השיח התרבותי, החברתי והפוליטי בקהילות שלהם. אנו, מנהלים, אוצרים, ועובדים במוסדות תרבות, חשים שיש לנו מחויבות מיוחדת לאפשר דיון ודיאלוג חופשי ובטוח לגבי עולמנו היום, כאשר אמנות היא הזרז לדיון זה.
על החתום:
אודי אדלמן, אוצר, המרכז לאמנות דיגיטלית בחולון
עומר קריגר, אמן, תל-אביב
לאה אביר, אוצרת, תל-אביב
יעל מסר, מנהלת ואוצרת בית הגפן, חיפה
אבי לובין, אוצר, עורך-שותף ומייסד של המגזין "תוהו", תל-אביב
סיגל פרימור, אמנית
דנה יהלומי, ראש תנועה ציבורית
חן תמיר, אוצרת, תל-אביב
אודי אלוני, קולנוען
מאיר טאטי, אמן, יפו
יולי אלוני, אמנית
יהושע סימון, אוצר, לשעבר מנהל ואוצר ראשי של מובי – מוזיאוני בת-ים

3 תגובות על אמנים ישראלים תומכים במנהלת מוזיאון קווינס

    אז עכשיו יופיע התואר 'לשעבר' יחד עם יהושע סימון? כמו במיל' אצל אלופים ותתי אלופים ואלופי משנה ומפקדי פלוגה…

    מחאה דה לה שמאטה. זה מריח מאופורטוניזם זול, רצון לקבל כותרת, קצת תשומת לב, ותו-לא! מדוע זה בכלל מופיע כאייטם? את מי זה מעניין? מה הרלוונטיות של זה לחיים של מי מאיתנו?
    חבורה מגוחכת ומביכה שמצאה לעצמה לעסוק בנושאי השעה ה"בוערים". ממש…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *