עורך ארט פורום פוטר בעקבות פרסום מכתב ״קהילת האמנות״

העורך הראשי של מגזין Artforum, דיוויד ולסקו, פוטר בעקבות פרסום מכתב פתוח שנוי במחלוקת על המלחמה בין ישראל לחמאס

העורך הראשי של מגזין Artforum דיוויד ולסקו, פוטר בעקבות פרסום מכתב פתוח שנוי במחלוקת על המלחמה בין ישראל לחמאס. בהצהרת המגזין נטען כי החלטת הפרסום אינה תואמת את תהליך העריכה של Artforum, וכי המכתב הפתוח פורש באופן שגוי כהצהרה של המגזין בדבר מצב גיאופוליטי רגיש ומורכב ביותר.

המכתב שפורסם במגזין ב-19 באוקטובר והופץ גם במגזינים מובילים כמו הייפראלרג׳יק, איפלוקס וארטליקס, הביע תמיכה בשחרור הפלסטינים ומתח ביקורת על שתיקת מוסדות התרבות בנוגע להפצצות הישראליות על עזה, אך לא הזכיר כלל את מתקפת חמאס על ישראל בה נהרגו 1400 איש ונחטפו למעלה מ-200 אנשים, מרביתם אזרחים וביניהם ילדים, נשים, זקנים וחולים שנחטפו לעזה (אחרי לחץ הוסיף צוות המגזין הערה מאוחרת בעניין).

המכתב נחתם בתחילה ע״י 8000 א.נשי אמנות ואקדמאים. פרסומו עורר ביקורת רבה, ומכתב תגובה שכותרתו "השניים אמורים ללכת יחד" שיצא ביוזמת מגזין ״ערב רב״, זכה לתמיכה רחבה בקהילת האמנות עם קרוב ל-3,000 חתימות, כולל דמויות מובילות מעולם האמנות הישראלי ואנשי אמנות בינלאומיים כמו היטו שטיירל, רון ארד, דניאלה ריכטר, טל ר, היסטוריונית האמנות דורותי ריכטר, האדריכל דניאל ליבסקינד והגלריסט יוהן קוניג. ראוי לציין כי אמניות כמו מרתה רוסלר וברברה קרוגר הוסיפו את חתימותיהם לשני המכתבים, והן משקפות את האופי המורכב והמפולג של השיח בעולם האמנות. במקביל, פורסם בארט פורום מכתב תגובה של האספנית דומיניק לוי, סוחר האמנות ברט גורווי והגלריסטית עמליה דיין.

כתבה באתר ארט ניוז מספרת כי 4000 מחותמי המכתב הראשון משכו בשקט את חתימותיהם בעקבות המחאה. ביניהם דמויות כמו פיטר דויג, ג'ואן ג'ונאס וטומאס סרסינו.