רב ערב 17.03.20

במקום הניוזלטר הקבוע שלנו, שמעדכן על אירועי אמנות ותרבות נבחרים בכל שבוע, החלטנו לנצל את הפלטפורמה ולהציע כמה דברים שאפשר וכדאי לעשות בזמן המרובה בבית.

קוראות וקוראים יקרים,

אלו זמנים מבלבלים במיוחד עבור כולנו. מוזיאונים, גלריות ומוסדות תרבות סגורים ברובם, פרויקטים מתבטלים ונדחים עד להודעה חדשה ושגרת החיים של רובנו התהפכה על פיה.

דווקא בעת הזו אנו מקווים ש״ערב רב״ יהווה עבורכם מרחב וירטואלי ששומר על שגרה, עוזר להתנתק קצת מהחדשות ותסריטי האימים, מפיג את המתח ומאפשר לחשוב קצת. במקום הניוזלטר הקבוע שלנו, שמעדכן על אירועי אמנות ותרבות נבחרים בכל שבוע, החלטנו לנצל את הפלטפורמה ולהציע כמה דברים שאפשר וכדאי לעשות בזמן המרובה בבית.

מאחלים בריאות וחזרה מהירה לשגרה,

יונתן, רונן, לי, עדן // מערכת ערב רבעדיין מקבלים הצעות:

קול קורא מכנס ירושלים לאמנות #5:  רגע האמת

בתאריך 28.10.20 יערך כנס ירושלים לאמנות #5, ביוזמת פסטיבל מנופים וכתבי העת ״ערב רב״ ו״הרמה״. כותרת הכנס היא ״רגע האמת״.

רגע האמת הוא נקודת הכרעה או אירוע משמעותי, שמחייב את האדם לקבל החלטה ומעמיד אותה ואת השלכותיה במבחן. יחד עם זאת, נדמה כי בתקופה הנוכחית ההגדרה ה״קלאסית" של רגע אחד של אמת או הכרעה הרת גורל, יכולה להתמוסס בן רגע. ניתן למצוא דוגמאות רבות למתח בין תפיסות אמת ומשמעותן בשנים האחרונות, שבהן נדמה שהעולם מיטלטל בין פייק ניוז, עובדות אלטרנטיביות ודימויים בדיוניים שעובדו כתמונות מציאות, דיווחים בהולים על אפוקליפסה אקלימית ממשית שמחכה לכדור הארץ והאנושות מעבר לפינה וטענות לבהלת יתר ואי-הבנה של תוצאות וניסויים מדעיים. רגעים כאלה, שבהם מתעורר ספק באשר ליכולת לדעת את האמת, מהווים בעצמם רגעי אמת המעמידים את האדם בפני הכרעות שעשויות להיות גורליות.

רגע האמת יכול להתבטא במהלך אקטיבי או פסיבי, הוא יכול ליצור הזדמנות לווידוי או לחילופין לביסוס של סיפור כוזב. רגע האמת יכול להיות פרטי ואישי, קולקטיבי, קהילתי, מדיני ואף גלובלי. הוא יכול לחשוף את האמת הקיימת או לכונן אמת חדשה, כאשר כל מהלך וכל כיוון שיבחר ישפיע על העתיד באופנים שעשויים להיות דרמטיים. כפועל יוצא מכך, אמנים, הוגים ובני אדם באשר הם נדרשים לפעול, לחשוב ולתכנן תכניות כאשר הם נתונים מצד אחד לאי אמון מוחלט בתפיסות מציאות ובמתווכיה, ומצד שני לאי ידיעה וחוסר ביטחון באשר לקיום האנושי בעתיד.

בין הנושאים שיידונו בכנס:

  • כיצד ניתן לדעת שרגע האמת הגיע
  • מהו רגע האמת באמנות
  • מה תפקידו של האמן ברגעי אמת
  • מה בין רגע האמת לרגע האחרון
  • מהי ״הוראת השעה״ – מה נדרש לעשות ברגע האמת
  • ״האמת שלי״, ״האמת שלך״ וה״אמת שלה״

חוקרים/ות ויוצרים/ות מוזמנים/ות להגיש הצעות להרצאות ופרזנטציות שיוצגו בכנס ירושלים לאמנות #5

משך ההרצאות: 20 דקות

משך הפרזנטציות: 10 דקות

הצעות באורך של עד 300 מילה יש לשלוח לכתובת: [email protected]

דד ליין להגשת הצעות: 1.5.20

תשובות ימסרו עד לתאריך: 2.6.20

עורכי הכנס: רינת אדלשטיין, רונן אידלמן ויונתן אמיר

מתוך הרצאתה של האמנית מירל לדרמן יוקליס בכנס ירושלים לאמנות #2, "מה עושים עם אמנות"סוף סוף יש קצת זמן לקרוא – אוסף מסות וטקסטים ארוכים ומומלצים מהארכיון:

האפשרות הפואטית של האוצרות / נעמי אביב

גרשוני: הפרעה תמידית / יונתן אמיר

הפרויקט הנאצי : להפוך את העולם לתמונה / יונתן הירשפלד

אסתטיקה מעל תוכן: אידאולוגיית האגו הגברי / טיה הנאור

איש עומד מאחורי אישה יושבתסיפור על ציור / גליה יהב

תפורה ונמחקת, קצורה ונוטשת: על ״היעלמותן״ של יוכבד וינפלד ואפרת נתן / טלי תמיר

סוריאליזם משלהן / אילת סלוצקי

עקדת יצחק / אירית סגולי

דבר כמוך וכמוני / היטו שטיירל

נערה לא חומרנית / בוב ניקאס

משה גרשוני, מתוך הסדרה ח״י רקפות, 1983-4. צבעי זכוכית, לכה תעשייתית, גירי שמן, עיפרון, פחם, מסקינג-טייפ וחומרים שונים על נייר כרומו, 1.4/2 מ׳. אוסף הפניקס חברה לביטוח בע״מחוץ מזה, בווידאו:

מגזין ירושלמית.טיוי של עמותת בר קיימא

עמוד היוטיוב של מנופים – בו תמצאו, בין היתר, את כל ההרצאות מכנסי ירושלים לאמנות הקודמים

שלוש נקודות של אלעד ירון

וכמובן,  ART21

TAP and TOUCH cinema, 1968, סטיל מתוך וידאו, באדיבות המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורקבנוסף, ברצוננו לעדכן אתכם בשם כל הדיירים שבית הנסן סגור עד להודעה חדשה עקב הנחיות הממשלה. מקווים לחזור לשגרה בקרוב.אלו זמנים מאתגרים כלכלית לכולנו.

ערב רב הוא יוזמה עצמאית, ואנו מסכמים כעת עשור של פעילות במהלכו הפכנו לפלטפורמה הרחבה ביותר לדיון תאורטי וביקורת על אמנות בשפה העברית. ההישרדות הכלכלית של המגזין גבולית מאד גם בשגרה, כאשר ההכנסות והתמיכות משמשות בעיקר למימון בסיסי של תשתיות, הפקה וכיו״ב.

רצינו להזכיר שניתן לתמוך בפעילות של ״ערב רב״ באמצעות תרומה חודשית או תרומה חד-פעמית. היכנסו לקישור ועזרו לנו להמשיך לעשות עיתונות תרבות עצמאית, מגוונת והוגנת.

http://www.erev-rav.com/donation

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *