רב ערב 11.12.18

יום עיון: "עירוח" | סיור ומפגש עם אורית רף במוזיאון פ"ת | "עסק ביש" בהלנה רובינשטיין | "רוחות של שינוי" | תערוכות חדשות בגלריה בטבעון | מאירה תדמור |כרמל בר | קופפרמן, ציוריו האחרונים | סיורי אמנות והרפתקאות אורבניות בניו-יורק | "פני שטח", הגרלת כרטיסים!


יום עיון: "עירוח" – אירוח אמנותי בעיר

החממה החברתית בטכניון

הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים, הטכניון, חיפה
רביעי, 12.12.18, בשעות 09:30–15:30

ביום העיון ייבחנו פרקטיקות אמנותיות כמחוללות שינוי במרחב העירוני. חוקרים, אמנים, אוצרים, מנהלי תוכניות שהות אמן (רזידנסי) ומתכננים יציגו מקרי בוחן ופרקטיקות מהשדה המקומי והבינלאומי במטרה להרחיב את גוף הידע בתחום וליצור זיקות חדשות בין אמנות ועירוניות. בחלקו הראשון של האירוע תציג המרצה האורחת, האוצרת ד"ר ליביה אלכסנדר מהמחלקה לאמנות ועיצוב באוניברסיטת מונטקלייר (ניו-ג'רזי, ארה"ב). כמו כן יוצגו מחקרים בשדה מתוך הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בהנחיית ענת ליטוין ופאנל של תוכניות רזידנסי בישראל בהנחיית יעלה חזות. בחלקו השני של היום תתקיים סדנה רעיונית שמטרתו פיתוח מילון מושגים רעיוני ומעשי סביב היבטים של "עירוח'".
הכניסה חופשית, מספר המקומות מוגבל.
יש להירשם מראש כאן."הזדמנות אחרונה לראות" – סיור בתערוכה ומפגש עם האמנית אורית רף

מוזיאון פתח-תקווה לאמנות עכשווית

שבת, 15.12.18, בשעה 12:00

התערוכה "הזדמנות אחרונה לראות"  עוסקת בנתיביה ובהשלכותיה השונות של התנועה האנושית במרחב הגיאוגרפי, הפיזי והלשוני כפי שהיא נחווית, מסומנת ומעובדת על-ידי אמנים עכשוויים מישראל ומצרפת. בשבת הקרובה יתקיים מפגש מיוחד עם האמנית אורית רף, שתספר על עבודת הווידיאו המהפנטת "פרפרים", שבה היא יוצאת למסע בדרך בורמה, שלאורכה הובילו אספקה לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות. רף מתחקה בגופה אחר המסלול שבו עברו שיירות המשוריינים מלטרון לירושלים כשבידה זר בלונים בצורת משורייני פרפר, שהיא משחררת לאוויר במחווה ילדותית וסיזיפית.

הכניסה חופשית.

מוזיאון פתח-תקווה לאמנות, ב', ד', ו', שבת, 10:00–14:00; ג', ה', 16:00–20:00."עסק ביש", תערוכה קבוצתית

ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו, תל-אביב

אוצרת: דלית מתתיהו
פתיחה: חמישי, 13.12.18, בשעה 20:00

"עסק ביש" הוא המצב שבו עתודות הדינמיט פורצות את פני השטח בדרכן הנפיצה, מפוררות את המערך הסיבתי, שולחות זרועות לכל עבר ומתגלמות כמשטח ארוג ומסובך לאין-קץ. מבט לנוכח אובדן השליטה, ביחס אליה, מבקש לקשור בין עודף המורכבוּת והפיזור, ההאצה והתאונה, כסינדרום שהיה למאפיין רוחני בזמננו – לבין תהליכי היצירה, שהם האופן העמוק ביותר לשהות בתוך סבך, להיאחזות בו כמוצָא למחשבה. התאונה של האמנות מושלכת כאן אל המרחב המשתרע בין הנשלט לאפשרי, בין ההתכוונות היוצרת ביחס למציאות – לבין תמיהה נוכח האוטונומיה של החומר, כושרו להפציע מבעד למצופה, על אפו ועל חמתו. היא כמוסה בשבריר של עבר ובהווה מתמשך של חורבה או פלא שהותירה אחריה.

אמנים: חגית אונמני-רובינשטיין, דליה אמוץ, שנטל אקרמן, מיכאל ארגוב, שרון בלבן, יעל בורשטיין, איתן בן-משה, עדן בנט, צוקי גרביאן, עידו גורדון, תמר גטר, יצחק דנציגר, מיכאל דרוקס, רוני חג'ג', יונתן טוויטו, עמית לוינגר, חיים דעואל לוסקי, מתן מיטווך, דניאל סילבר, שרון פדידה, מנשה קדישמן, משה קופפרמן, אברהם רפאל, אסף שחם.

מיכאל דרוקס , "ללא כותרת", 2003"רוחות של שינוי" | رياح التغيير | Winds of Change 

הפירמידה, מרכז לאמנות עכשווית, חיפה

שבת, 15.12.18, בשעות 10:00–22:00
רצף של אירועי אמנות, עיצוב, תרבות ומפגשים חד-פעמיים שיעסקו בשינוי או אפשרות לשינוי. אמני ואמניות הפירמידה יפתחו את הסטודיו לקהל ויקיימו מיצגים ותערוכות סטודיו. בהשתתפות דוד בהר-פרחיה, יעל בלבן , פולי בלום, גבי בן-חיים, חמודי ג'נאם, ישראל ורטמן, מיכאל חלאק, יעקב חפץ, ניצן סט, אורית סימן-טוב, יובל פייגלין וסמאח שחאדה.
בשעה 12:00 יתקיים שיח גלריה בהנחיית האוצרת גליה בר-אור ובהשתתפות האמניות סמאח שחאדה, נרדין סרוג'י ומרים ברוק-כהן על התערוכה "מה עושה פה בכלל פירמידה?" .
בשעות 13:00–16:00 יתקיימו מפגשי עיצוב בהשתתפות לירון לביא, יוצרת הפונט ההיברידי "ערברית", חנא חמאם, מעצב אופנה, והמקעקעת אליזבט קרוגולוב, שתקעקע את עצמה במהלך המפגש.
בשעות 16:00–19:00 יתקיים אירוע ספידייטינג עם מובילי תרבות בחיפה בהשתתפות האוצרות גליה בר-אור, סבטלנה ריינגולד, עינבר דרור-לקס ועוד (בהרשמה מראש).
בשעה 18:00 מפגש פתוח לקהל עם דובי חיון, סגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות חיפה, בנוכחות נחשון צוק, סגן בכיר ומ"מ ראש העיר.
בשעה 19:30 – אירוע שירה ופתיחת תערוכת צילום פופ-אפ "עם הספר בין רגלי".
ואדי סאליב 30, חיפה (כניסה מונגשת מרחוב אבן גבירול 3), הכניסה חופשית.
פרטים באתר פירמידה.תערוכות חדשות בגלריה לאמנות ישראלית במרכז ההנצחה בקריית-טבעון

אוצרת: מיכל שכנאי-יעקבי

פתיחה: שישי, 14.12.18, בשעה 11:30
שיח גלריה בהשתתפות יונתן הירשפלד, עדן אורבך עפרת ואדוה קרמר: שבת, 29.12.18, בשעה 12:00
נעילה: 10.2.19

בגלריה תיפתח תערוכת היחיד "על החיים ועל המוות", של יונתן הירשפלד. סדרה של גולגולות בהשראת ציורי הוואניטס, סדרה של אנדרטאות מומצאות וזרי אבלות, התייחסות ציורית לקינת דוד או לדמותו של לזרוס, ששב וקם לתחייה על פי המסורת הנוצרית, וסדרתו האחרונה – הקבר והקיסוס. בכל אלה מנהל הירשפלד מערכת יחסים סבוכה, מרובדת ומלאת תהפוכות עם המוות: מפלרטט אתו, חוגג איתו, רוקד איתו במין שעשוע צבעוני ומלא חיים, שנדמה כזר בשיח הזיכרון והאבלות באמנות הישראלית.
כמו כן תוצג הקרנת הווידיאו "ארבעת הפרשים של הנס הקטן", של עדן אורבך-עפרת, המציגה בפנינו, בכלים דיגיטליים עכשוויים, סצנה המאזכרת את המיתוס הנוצרי הקדום של אחרית הימים – ארבעת פרשי האפוקליפסה. כמו הירשפלד, גם אורבך-עפרת שואבת את השראתה ממקורות מיתולוגיים ומטקסטים תרבותיים קנוניים מתקופות ותרבויות שונות.
באכסדרה תיפתח תערוכת היחיד של אדוה קרמר, "לא יסולא בפז". עבודותיה של קרמר מפגישות את תולדות הציור הקלאסי והמודרני עם עולם הדיגיטציה והמחשוב, כמו גם עם מלאכת האריגה. תחילה מעבדת האמנית יצירות מוכרות מתולדות האמנות בכלים דיגיטליים עכשוויים, ולאחר מכן הן נשלחות לאריגה בנולים תעשייתיים, כחלק מתהליך חקירתה של קרמר את אופן הצריכה וההערכה של יצירות אמנות.
במגדל המים ההיסטורי נפתחה התערוכה "מאורות", קרן נחושתן – מיצב תאורה פרי יצירתה של המעצבת והאמנית שנוצר באופן ייעודי לחלל מגדל המים ההיסטורי של קריית-טבעון. נחושתן בוראת וממלאת את חלל המגדל במאורות. מגדל המים הופך בתערוכתה למעין יקום מקביל, אנכי ומוארך בצורתו, המואר במאורות פרי ידיה.

אדוה קרמר, The Sleeping Venus, Giorgione and Titian, אריגת ג'קארד, צילום: איה וינדמאירה תדמור, "לקמוס"

קיר-אמנית, ספרייה עירונית מרכזית, כפר-סבא

פתיחה: 17.12.18
נעילה: 29.1.19

שיח גלריה: רביעי, 16.1.19, בשעה 20:00

מאירה תדמור, אמנית רב-תחומית, מציגה קיר אמנית של עבודות קולאז' עשויות מדפי ספרים משומשים ומגזינים, בטכניקה מעורבת. על רקע השתנות מתמדת, צמיחה, התכלות ואי-ודאות מבקשת האמנית להשתהות, להתבונן פנימה ולספר את הלך הרוח המתרחש בתת-ההכרה. הספרים נענים למצב רוחה המשתנה. עוצמתם כעוצמת הנפש, נמדדת ביכולתם להכיל ולשאת את הבלתי ניתן לתפיסה. התהליך מחייב ניתוק דימויים מהקשרם המקורי, לעתים תוך ויתור על יופיים ושלמותם. הרכבתם מחדש קשורה בהימשכותה לחיבורים בלתי הגיוניים.
הכניסה חופשית. פתוח בשעות הפתיחה של הספרייה.
רח' ירושלים 33, כפר-סבא, טל' 09-7640839."רליקוויום", כרמל בר

בית הנסן, ירושלים

פתיחה: שישי, 14.12.18, בשעה 12:00
נעילה: 7.1.19

במסגרת זירת מחול 2018 תוצג בבית הנסן התערוכה "רליקוויום" מאת היוצרת כרמל בר. רליקוויום (בלטינית: שרידי קדושים, דברים שנותרו מאחור) הוא כינוי כללי המציין חלקי גוף או חפצים אישיים של אנשי-מופת שמיוחסים להם כוחות על-טבעיים והם משומרים בקפדנות ולעתים קרובות מוצגים לראווה. התערוכה מבוססת על מערכת של אובייקטים הנעים על הציר הפלסטי-פיזי-רוחני והתפתחו מתוך מחקר אישי המתעסק בייצוגים הפלסטיים-פיזיים של הנשגב. המודעות לכישלון הפוטנציאלי נמצאת בבסיס הניסיון לתפוס נוכחות נעדרת ולתת צורה למהות מטפיסית שאין לה שם ואין לה חומר, היא אינה נראית ואינה נשמעת, רק מורגשת.
ליווי אמנותי: עמית דרורי. סיוע: עינב רוזוליו. אובייקטים מכניים: עמית דרורי ועופר לאופר. מודל לחיקוי: מיכל אביתר ודלית שמחוני-בר.
שעות פתיחה: א'–ה', 10:00–18:00, ו', 10:00–14:00.
הכניסה חופשית.משה קופפרמן | ציוריו האחרונים

מבט על התערוכה

גלריה זומר לאמנות עכשווית
חמישי, 13.12.18, בשעה 19:30

שיח גלריה מיוחד בהשתתפות מבקר האמנות והעורך השותף של כתב-העת "ערב רב" יונתן אמיר, ד"ר גליה בר-אור ופרופ' עירן דורפמן, ממיטב החוקרים/ות שלמדו את יצירתו של משה קופפרמן לאורך השנים. הדוברים ידונו בין השאר בתערוכה המוצגת בגלריה זומר לאמנות עכשווית, שבה מוצגים כעת הציורים האחרונים שיצר בשנים 2002–2003.
התערוכה מבטאת את הרצון של גלריה זומר להמשיך לחשוף את האוסף המשמעותי של עזבון קופפרמן לקהלים שונים בישראל ובחו"ל ולשלב את יצירותיו כחלק טבעי באוצרות של אמנות וציור עכשווי בגלריה.
לגלריה: כאן.

באדיבות גלריה זומרסיורי אמנות והרפתקאות אורבניות בניו-יורק

יהונתן ה. משעל

סיורים בעברית למבקרים בניו-יורק. בכל שבוע יוצאים סיורים בעקבות הארכיטקטורה וההיסטוריה של דרום מנהטן, סיור אמנות בגלריות, סיור בספרייה הציבורית המרכזית של מנהטן וסיור גרפיטי ואמנות רחוב. הסיורים מזמינים דיון עם המשתתפים/ות ומעלים שאלות על עירוניות ותרבות. בכל סיור נעקוב אחרי הקווים המחברים בין תערוכות, בין נרטיבים היסטוריים, ואיך תהליכים ארוכי טווח משפיעים על המצב היום.
יהונתן ה. משעל הוא אורבניסט וכתב אמנות.
ניתן להצטרף לסיורים הפתוחים בהרשמה מראש, או להזמין סיור פרטי בכל אחד מימות השבוע. צרו קשר באתר או במייל [email protected]."פני שטח", פרפורמנס לארץ וקהל, נופר סלע

תיאטרון בית הגפן, חיפה

במסגרת אירועי פסטיבל "החג של החגים"
חמישי, 13.12.18, בשעה 20:30
מה תגידו לארץ ישראל אם תפגשו אותה פנים אל פנים? בעצם, כבר מזמן לא ממש דיברנו איתה. האם איבדנו את הדרך אליה? אולי המפה נעשתה בלתי קריאה? כדי לצייר מפה חדשה, נצטרך לברר את היחסים שלנו עם הארץ ולבדוק כיצד הם קשורים בגיאוגרפיה, בגוף ובלב. גם ארץ ישראל תגיע למופע, ויש לה כמה שאלות לשאול אתכם.
תיאטרון בית הגפן, שדרות הציונות 33, חיפה.
לינק לרכישה ופרטים נוספים, כאן.
לאירועי פסטיבל "החג של החגים", כאן.
זוג כרטיסים למופע יוגרל בין הקוראים שישלחו מייל עד יום רביעי, 13.12.18, בשעה 19:00 (נא לציין במייל שם מלא ומספר טלפון).

צילום: דויד קפלן

1 תגובות על “רב ערב 11.12.18”

    מישהו מוכן להסביר לי בבקשה?
    האם זאת אותה דלית שיצאה נגד מאמרה של אירית סגולי?

    ""עסק ביש" הוא המצב שבו עתודות הדינמיט פורצות את פני השטח בדרכן הנפיצה, מפוררות את המערך הסיבתי, שולחות זרועות לכל עבר ומתגלמות כמשטח ארוג ומסובך לאין-קץ. מבט לנוכח אובדן השליטה, ביחס אליה, מבקש לקשור בין עודף המורכבוּת והפיזור, ההאצה והתאונה, כסינדרום שהיה למאפיין רוחני בזמננו – לבין תהליכי היצירה, שהם האופן העמוק ביותר לשהות בתוך סבך, להיאחזות בו כמוצָא למחשבה. התאונה של האמנות מושלכת כאן אל המרחב המשתרע בין הנשלט לאפשרי, בין ההתכוונות היוצרת ביחס למציאות – לבין תמיהה נוכח האוטונומיה של החומר, כושרו להפציע מבעד למצופה, על אפו ועל חמתו. היא כמוסה בשבריר של עבר ובהווה מתמשך של חורבה או פלא שהותירה אחריה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *