רב ערב 30.5.17

המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח | "בעקבות האור" | "חנוכת בית" | בין יצירה להפקה | "חתכים – סטודיו פתוח" | "אל תדליקו לי נר" | השקת הספר "המחלקה האתנוגרפית" | "שולחן ערוך"

"מַכְּתוּבּ – קליגרפיה מסורתית ועכשווית בין מזרח למערב"

מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, באר-שבע

אוצרת: שרון לאור-סירק

התערוכה "מכתוב" מציגה את השימושים השונים בנייר בארצות האסלאם, ומתמקדת בקליגרפיה הערבית, אחד מיסודות אמנות האסלאם. בתערוכה נחשף עולם סודי של קמעות שנכתבו לצורכי הגנה וריפוי, וצירופי אותיות שיוחסו להם כוחות מאגיים. מוצגים בה ספרי קוראן זעירים, ספרים מאוירים ודפים מאלבומי ציורים; יצירות בעלות תוכן דתי המציגות דמויות בכתב ציורי, למרות האיסור האסלאמי על ציור דמויות בהקשר דתי; ויצירות אמנות עכשוויות שמשלבות קליגרפיה מסורתית בפרשנות חדשה ואף מחאתית.
בין האמנים המשתתפים: שירין נשאט, קוטלו אטאמן, פריד אבו-שקרה וקזואו אישיאי.
אירועים מיוחדים בשיתוף עם אוניברסיטת בן-גוריון:
בימי שני בבוקר, אחת לחודש, מ-10:00 עד 12:00, הרצאה, כיבוד קל וסדנה או שיח גלריה. המפגש הקרוב: 5.6.17, אהובה ליברלס-נוימן מרצה על "החזן והחשבונית: הביורוקרטיה כמקור היסטורי מפתיע מימי הביניים". לאחר ההפסקה תתקיים סדנה ייחודית עם האמן היפני-ישראלי קזואו אישיאי, שידגים את תהליך היצירה בכתיבה מסוגננת, ולאחר מכם יתנסו המשתתפים בכתיבה מסוגננת בהדרכתו.
פרטים נוספים באתר המוזיאון.

קזואו אישיאי בתערוכה "מכתוב". צילום: יורם אלפסי"בעקבות האור", שולמית ניר

הקובייה, ירושלים

"שולמית תמיד אומרת לתלמידים שלה: 'פקחו עיניים וראו מה שהשמש עושה לעולם'. כשמתבוננים בציוריה, נראה שעל העולם זורחות יותר שמשות מהשמש האחת של כדור הארץ. השמש הזו עולה מהר הצופים, מציפה בצהוב את הפנורמה הנשקפת מהאוניברסיטה המורמונית, מחממת את הבתים ברחוב עזה, אלפסי והרב ברלין שבהם התגוררה שולמית כשגרה בירושלים. היא עומדת באמצע השמים כששולמית פותחת שמשייה בשדות הגליל ומציירת את היבולים המשתנים שנה אחר שנה. כשהיא יורדת מערבה וצובעת בכתום וורוד את קו החוף של ראש הנקרה, שולמית מקפלת את כן הציור שלה. כשקרניים אחרונות מאירות לה את הדרך לבית בעמק, היא נזכרת בימים שבהם ציירה בחופי הזהב של סיני" (תהלה שמש, אוצרת ומנהלת הקובייה).
שולמית ניר, בוגרת בצלאל, הסדנה לציור ורישום ירושלים והסלייד בלונדון.
הקובייה, רח' יהושע ייבין 13, ירושלים.

שולמית ניר מציירת בקובייה, צילום: נעה בכנר"חנוכת בית" – תערוכת פתיחה חגיגית של גלריה-בגליל

אוצרת: הגר בריל

בניין קיי, בית-הספר לניהול ע"ש סר הארי סולומון, האקדמית גליל מערבי, עכו
9.6.17, בשעה 11:00

התערוכה "חנוכת בית", כשמה כן היא, נבחרה לחנוך את הגלריה החדשה שמשיקה האקדמית גליל מערבי. הגלריה, בקמפוס המכללה, תציע מגוון של תערוכות מתחלפות ופעילויות נלוות, סיורים מודרכים, סדנאות, הרצאות ושיחות עם יוצרים ואמנים שיפגישו את הקהל עם עולמות תוכן חדשים.
העבודות בתערוכה מבקשות להתמודד עם תחושת הזרות והניכור שזיגמונד פרויד כינה בשם "האלביתי" (Uncanny), המתעוררת דווקא נוכח המרחב הביתי המוכר, ובתגובה לאותו מקום אישי, עוטף ומלא זכרונות. העבודות השונות המוצבות בתערוכה מציגות בתים אטומים, ארעיים, נטושים או נשכחים, המעוררים שאלות על יכולתנו לחוש שייכים למקום ועל האפשרות לבנות בית חדש מתוך ההריסות.
משתתפים: אמיר תומשוב, הילה ליזר-בג'ה, נאוה ג'וי-אוזן, שרון פזנר.
הגלריה פתוחה בימים א'–ו', בתיאום מראש בטל' 04-9015103.
אתר הגלריה

"חנוכת בית", גלריה-בגלילמפגש אי"ב #1 ליצירה עצמאית בתיאטרון ופרפורמנס בשיתוף פסטיבל ישראל

בין יצירה להפקה

תיאטרון ירושלים
שלישי, 6.6.17, בשעה 13:15

אירוע המבקש להציע פלטפורמה מקצועית ומעוררת השראה לקהילת היוצרים העצמאיים הפועלים בשדה האמנות והתרבות בתיאטרון הישראלי. האירוע, שייערך השנה בפעם הראשונה, יארח אמנים בינלאומיים המציגים בפסטיבל, ובהם אגדת התיאטרון רוברט וילסון והיוצר הצעיר המבטיח טום לוז.
שעות המפגש: 13:15–19:00.
בתוכנית:
רוברט וילסון בראיון חד-פעמי. משוחח: עמית דרורי.
טום לוז וארי טפרברג. שיחה בין שני יוצרים תיאטרון מוזיקלי צעירים ומבטיחים.
סל תרבות באי"ב – פורמט המופע "סל תרבות" שיצר יאיר ורדי הושאל לטובת המפגש ובאמצעותו נקיים שיחות קצרות עם מגוון יוצרים על אמצעי הפקה והשפעתם על היצירה.
"בין יצירה להפקה zoom in" – שיחות עם יוצרי תיאטרון ופרפורמנס מנוסים על האופן שבו השפיעו האמצעים על בחירותיהם האמנותיות. לאה מאואס ודיאגו רוטמן (סלה-מנקה), שרון קרן (קבוצת זיק), אבי גיבסון–בר-אל, יואב ברתל. משוחחת: נתלי פינשטיין.
מספר המקומות מוגבל.
לרכישה כרטיס למפגש: כאן.
מחירים מיוחדים לחברי אי"ב, בת"י, שח"ם, עמותת הכוריאוגרפים.
לנרשמי המפגש הנחה של 25% על רכישת כרטיסים למופעים של וילסון ולוז.
המפגש ביוזמת אי"ב, ארגון יוצרים עצמאים בתיאטרון בשיתוף פסטיבל ישראל. המפגש מתאפשר הודות לתמיכת מפעל הפיס ומשרד התרבות.

פסטיבל ישראל, "הטייפ האחרון של קראפ". צילום: Lucie Janschפסטיבל "חתכים – סטודיו פתוח"

הפסטיבל יתקיים בשכונות הדר, ואדי ניסנאס, ואדי סאליב והעיר התחתית

8-10.6.17

במהלך הפסטיבל יפתחו אמנים את הסטודיו שלהם לקהל הרחב ויחשפו אותו לאמנות ולתהליכי היצירה שקורים בו. גולת הכותרת תהיה הליכות מודרכות שייצאו בכל יום ויעברו במסלולים שונים בין הסטודיות והגלריות. כמו כן יתקיימו אירועים בתחום התרבות והאמנות בגלריות ומתחמי אמנות שונים. הפסטיבל יתמקד בקשר ההדוק בין האמנות לעיר. הפסטיבל הינו פיילוט ליוזמות דומות כגון "מנופים" בירושלים ו"אוהבים אמנות, עושים אמנות" בתל-אביב. הוא משקף אמנות אוונגרדית ובלתי ממסדית.
הפסטיבל בהפקת נעמה סובול ובשיתוף עם גורמים שונים בתחום האמנות והתרבות בעיר, ובהם סטודיו הנמלה, שער 3, גלריית הבורדל, בית גלריה, פירמידה, טבריה 15, בית 9, בית-ספר לאמנות הנביאים, קפה הפינה ועוד. הפסטיבל נתמך על-ידי מינהלת עירתחתית, אגף התרבות בעיריית חיפה, מינהלת הדר ובית הגפן.
מנהלת אמנותית: מור רימר
עיצוב גרפי: עמית רוזמן
רשימת האירועים + רשימת האמנים בבלוג תרבות אכילה
מידע באתר של בית הגפן בעברית וערבית
איוונט הפסטיבל בפייסבוק

פסטיבל "חתכים – סטודיו פתוח""אל תדליקו לי נר", ערב עיון בנושא אמנות בחזית המחאה

בסיס לאמנות ותרבות, הרצליה

מנחה: רועי כ"ץ
שלישי, 6.6.17, בשעה 19:30

במסגרת ערב העיון שיתקיים בבסיס לאמנות ותרבות, יתקיים רב-שיח בנושא "אמנות בחזית המחאה". ערב העיון יכלול פאנל שבו ייקחו כמה מהדמויות הבולטות המייצגות עשייה אמנותית ותרבותית עשירה וכן כאלו שהיו חלק פעיל ומשמעותי בתקופת המחאה של מלחמת לבנון הראשונה.
משתתפים:
דוד טרטקובר, מעצב גרפי, אמן ואוצר. חתן פרס ישראל לעיצוב 2002.
יהושע סובול, מחזאי, במאי וסופר. חתן פרס התיאטרון הישראלי על מפעל חיים 2010.
ענת סרגוסטי, עיתונאית ואקטיביסטית. כלת אות "הגיבור האלמוני" ע"ש מרטין לותר קינג.
יאיר גרבוז, צייר, סופר ומבקר. חתן פרס א.מ.ת 2004. רכז פעילות התרבות בבסיס לאמנות ותרבות.
ערב העיון, שמתקיים כ-35 שנה אחר פרוץ מלחמת לבנון הראשונה, יבחן את כוחה של האמנות במחאה אזרחית-פוליטית בישראל בהשוואה לתנועות דומות בארה"ב. בערב יידונו השאלות כיצד האמנות הפופולרית הובילה חלק ניכר מהמחאה, האם שנות ה-80 היו תור-הזהב של אמנות המחאה בישראל, פרספקטיבה היסטורית על מחאה שהתרחשה בזמן אמת ונושאים אחרים.
לרישום: 3184*, או באמצעות הלינק.
בסיס לאמנות ותרבות, רח' המדע 14, הרצליה.

"אל תדליקו לי נר", בסיס לאמנות ותרבות, הרצליההשקת הספר "המחלקה האתנוגרפית"

מפגש עם פרופ' רחל אליאור, ד"ר דפנה בן-שאול, פרופ' שלום צבר, פרופ' יורם בילו וקבוצת סלה-מנקה

לאחר הדיון יתקיים המופע "ציורי מילים" של ג'וזף שפרינצק
בית הנסן, ירושלים
חמישי, 1.6.17, בשעה 19:30

"המחלקה האתנוגרפית" הוא אסופה של מאמרים, מסמכים, קטלוג של עבודות אמנות, וכן דפי יצירה לילדים, המסכם את פעילותה של המחלקה האתנוגרפית של המוזיאון של העכשווי מאז הקמתה ב-31 בדצמבר 2014 בחלליו של המרכז לאמנות ומחקר מעמותה, בבית הנסן בירושלים, ביוזמה ובאוצרות של קבוצת סלה-מנקה.
הספר בעריכת סלה-מנקה (לאה מאואס, דיאגו רוטמן).
הוצאה לאור: The Underground Academy Press and Hearat Shulaym
תמיכה: Rosa Luxemburg Stiftung – Israel Office
"ציורי מלים" – אמן הקול והפרפורמנס ג'וזף שפרינצק בתערוכה חיה של שתי סדרות של תמונות קוליות: חיות ומקומות. אוסף יצירות קול המשתמשות במלים ובשפה כסאונד וכמוזיקה, ונעות בין האישי לפוליטי. הטקסטים של גרטרוד סטיין, פרנץ קפקא, ספרי לימוד ישנים וג'וזף שפרינצק.
משך המופע כשעה.
ג'וזף שפרינצק הוא אמן סאונד, מיצג ומופע בינתחומי שעובד בצורה ייחודית עם קול ושפה. מופיע בארץ ובחו"ל במסגרות שונות של מיצג, מוזיקה, תיאטרון ואמנות חזותית.
הכניסה חופשית. מספר המקומות למופע מוגבל, יש להירשם מראש.
בית הנסן, מרכז לעיצוב מדיה וטכנולוגיה, רח' גדליהו אלון 14, ירושלים.

השקת הספר "המחלקה האתנוגרפית" ומופע מאת ג'וזף שפרינצק"שולחן ערוך", מעשה תלוי-מקום של ארנסטו לוי ותמר רבן בשיתוף חברי אנסמבל 209

מופע-מיצג רב-תחומי ל-16 משתתפים

שלישי, 13.6.17, בשעה 20:30
חמישי, 15.6.17, בשעה 20:30
שבת, 17.6.17, בשעה 20:30
משך המופע: כ-80 דק'

עריכת שולחן מסודרת וטקסית מובילה בסופו של דבר לאובדן שליטה. מתוך פעולת ניעור משתנה בהדרגתיות מצב הצבירה של הכלים. הסביבה המאורגנת הופכת תוך כדי פעולה קתרטית לכאוס של שברים, שמתוכו נוצר דבר מה אחר ולא ידוע. שאלות כמו מהו כוחו של ההרס ומה עשוי לצמוח מההריסות, מה בין "שולחן ערוך" לבין "שבירת הכלים", יעלו בכל פעם מחדש תוך כדי המעשה של ארנסטו לוי ותמר רבן בשיתוף אנסמבל 209.
במת מיצג – מקלט 209 ע"ש דן זקהיים, התחנה המרכזית החדשה, רח' לוינסקי 116, תל-אביב.
פרטים נוספים בקישור או בטלפון 03-5372096.
* כרטיס זוגי למופע ב-13.6.17 בשעה 20:30 יוגרל בין קוראי "רב ערב" שישלחו מייל.

"שולחן ערוך", במת מיצג. צילום: מיה ברן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *