קול קורא ל״קופסה שחורה״ 2015, ״אמנות בשרות״

קול קורא לאמנים ולאמניות להציע עבודות אמנות לפרוייקט ״קופסה שחורה״, תערוכת החוצות שמתקיימת זו השנה הרביעית ברחבי העיר ירושלים. התערוכה נערכת בשיתוף פעולה עם הזירה הבין-תחומית, תחת אירועי מנופים והינה פרי יוזמה עצמאית שלנו. למשך 10 ימים (15.10.15- 25.10.15) יוחלפו כ-80 שלטי חוצות בירושלים אשר ממוקמים בכל רחבי העיר  בעבודות אמנות. השלטים הינם בגובה הרחוב […]

קול קורא לאמנים ולאמניות להציע עבודות אמנות לפרוייקט ״קופסה שחורה״, תערוכת החוצות שמתקיימת זו השנה הרביעית ברחבי העיר ירושלים. התערוכה נערכת בשיתוף פעולה עם הזירה הבין-תחומית, תחת אירועי מנופים והינה פרי יוזמה עצמאית שלנו.

למשך 10 ימים (15.10.15- 25.10.15) יוחלפו כ-80 שלטי חוצות בירושלים אשר ממוקמים בכל רחבי העיר  בעבודות אמנות. השלטים הינם בגובה הרחוב והם שלטי ענק וגודלם 2.5 על 1.86 מטרים. אלו הם השלטים אשר ידועים לכל בעיקר ככאלה שעליהם ניתן לתלות שלטים קטנים נוסח פוסטרים להופעות ופשקווילים.

התחושה כי אנו חיים במרחב פרוץ, שגבולותיו מיטשטשים בין האשלייתי הוירטואלי לבין ה״היפר פוסט ריאליטי״, עידן בו הפירסום וגירויי העולם החזותי מחלחלים לביתנו ולתודעתנו דרך אמצעים שונים ומגוונים ובמערך שיטתי סמוי ומחושב, הניעה בנו את הרצון להתעמק במושג ה״פרופגנדה״ בעידן העכשווי. ברצוננו להבינו, לחקור את אמצעי הפעולה המצויים מאחורי האינטרסים הגלומים בגופי כוח שונים. כמו כן לבחון את המערך השיטתי והמניפולטיבי שנערך בקרב הבניית ההתנהגות ותודעת ההמון ולהתחקות אחר טכניקות דומות של תעמולה וגירויים מחושבים על מנת לבחון את מרחבי התודעה האנושית.

זוהי הזדמנות משותפת לבחון מחדש את העולם החזותי המקיף אותנו, על רבדיו הגלויים והסמויים אשר מתפקדים כחלק ממנגנון השיכנוע וההשפעה על דעת הקהל. מנגנון אשר חודר אל תודעתנו מעצב את קיומנו כחברה ומחלחל אל המרחב הפרטי והאינטימי שלנו.

דיון אודות תמה זאת יכול להעמיק ולשאול שאלות בנוגע ליחסי הכוחות המצויים בין הפן האתי לאסתטי. האם אנו נייחל לעולם בו יצירת האמנות תהיה זרז לתהליכים ביקורתיים אנטי-דכאניים (וולטר בנימין), או האם נבקש להחיות את ההילה כעדות להתרחשותה של האמת כמקור של יצירת האמנות. (היידגר)

החזון: ייצור של כ- 5/ 4 דימויים אשר יראו וישמשו כפרופגנדה. דימויים אשר ישנעו את אותן טכניקות מניפולטיביות וישתמשו בהן על מנת להאיר, לחשוף ולפרק מנגנוני תעמולה אלו. דימויים שייעשו תוך כדי אינטרפרטציה אישית ועקבית מבחינה תוכנית וויזואלית על גבי מספר הלוחות שינתנו לכל אמן, מה שיאפשר יצירה רחבה ומעמיקה יותר, ובעיקר דימויים שיצרו אמנות המעוררת חושים ומניעה תהליכים ביקורתיים באדם.

יצירות האמנות מוזמנות לתקשר, להגיב, להתנגד או להתמסר למרחב הקיים בהתיחסות ספציפית תלוית מקום.

בפרוייקט זה, סוגיית התקשורתיות והקריאות של עבודת האמנות בקרב הקהל הרחב הינה מהותית, ולכן ישנה שאיפה לדיוק בהעברת המסר ובאופן התקשורת עם הקהל.

מיקומי השלטים בשכונות העיר: מרכז העיר / רחביה / כניסה לעיר / קטמון / המושבה / אבו טור / בקעה / תלפיות/ קריית יובל / גבעה צרפתית / עין כרם / גילה / ארמון הנציב.

קווים מנחים- כמה הגדרות לאמצעי הפרופגנדה על מנת "לרדת קצת אל הקרקע" כדאי גם לחקור בנושא…:

פנייה לפחדים, פנייה לדעות קדומות, העצמת חרדות, תחושת פטריוטיות, שימוש במילים שמקושרות למערכת ערכים חיובית כגון: חופש, שלום, תקווה, אושר, חופש, אמת וכו'; תקיפה על בסיס אישי ולא על בסיס רעיוני, חזרה בלתי פוסקת של רעיון/סלוגן- הבנה שמשהו שחוזר על עצמו בצורה בלתי פוסקת בסוף יתפס כנכון, רוב המניפולציות הן רגשיות בטבען, סוג מקור- ממשלתי, אופוזיציוני, מסחרי, אחר או הטעיה מכוונת לסוג המקור, ציטוט דמות בולטת לתמיכה ברעיון/טענה/דרך פעולה, פניה ישירה באופן טקסטואלי קצר וקולע, שימוש בסמלים מקובלים בחברה, שימוש בדמויות ציבור נערצות ליצירת הזדהות, הצגת נתונים/מחקרים/ציטוטים המראים חלק מהאמת, ועוד.

למען הסר ספק בעוד שפרוייקטים מסוג זה יכולים לפעמים להיות קורקטיים וממלכתיים, בפנייתינו אליך, אנו מצהירים שאנו מחפשים לאתגר מחדש את אופן תצוגה זה והחומרים שניתן להתעסק בהם.

צוות "קופסה שחורה"

יוזמי הפרויקט: אסף כהן ויצחק מזרחי

אוצרות: אסף כהן, יצחק מזרחי וטל שטדלר

***

יש לשלוח עד 5 דימויים בפורמט JPG רזולוציה DPI 72 , טקסט הסבר קצר, פרטי התקשרות בגוף המייל וקורות חיים.

הדימויים הסופיים יצטרכו להיות:

גודל קובץ: 50 ס"מ רוחב על 37 ס"מ גובה ב- 300 DPI

סוג קובץ: psd או pdf

פרופיל צבע: cmyk

[email protected] :למייל

נא לשלוח עד לתאריך ה- 1.9.15 יום שלישי.

"קופסה שחורה" בפייסבוק, ולרשימות האמנים משנים קודמות:

  https://www.facebook.com/QwpshShwrhBlackbox?ref=hl

לינק למפת שילוט מהשנה שעברה:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zlKlJnFJK6fk.k6Nv0t_Wh7uc

1 תגובות על “קול קורא ל״קופסה שחורה״ 2015, ״אמנות בשרות״”

    רוב עצים לא רואים את היער. מרוב סאב טקסט ונסיון להיות חוכמולוגים
    אף אחד מהצופים העוברים ברחובות לא יבין ולא מבין כלום. קשקשת.פרוייקט סתום
    לחברים של חברים שחושבים שהם יודעים הכל. חבל לשלוח אליהם בכלל .
    תעבירו את הטקסט באופן קריא, ובשפה ברורה, לא מתחזה למה שאתם לא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *