לא רק יין זול: דור ההמשך, ה-29.12.2011 – המלצות השבוע של דורית פוקץ'

שנה אזרחית חדשה עוד שנייה וחצי כאן, ואיתה ההזדמנות לערוך חשבון אחרון ודי עם השנה החולפת. לא יודעת מה אתכם, אבל אם תשאלו אותי – היא הייתה פשוט מטורפת, מכל בחינה כמעט. אבל, זה היה טירוף נפלא ולא הייתי מוותרת עליו בעד שום הון שבעולם (טוב נו, אולי בעד איזשהו אחוז מההון שבעולם, בכל זאת..). […]

שנה אזרחית חדשה עוד שנייה וחצי כאן, ואיתה ההזדמנות לערוך חשבון אחרון ודי עם השנה החולפת. לא יודעת מה אתכם, אבל אם תשאלו אותי – היא הייתה פשוט מטורפת, מכל בחינה כמעט. אבל, זה היה טירוף נפלא ולא הייתי מוותרת עליו בעד שום הון שבעולם (טוב נו, אולי בעד איזשהו אחוז מההון שבעולם, בכל זאת..). בכל מקרה, רציתי לאחל לכם שנה אזרחית מצויינת, מלווה בצמיחה והתפתחות, אהבה, אמנות, וכמובן – לא רק יין זול.

מה קרה ב-2011 בעולם האמנות? סיכום תוכלו למצוא בין היתר כאן או כאן.

אלישבע לוי

ומה יקרה בשבוע הקרוב?

הערב, יום חמישי ה-29.12:

 שתי תערוכות בגלריה חזי כהן: בחלל המרכזי כוונות טובות, הדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות – תערוכה קבוצתית המקצינה רגעי שפל והידרדרות של החברה והאינדיבידואל במובנים כלכליים, חברתיים ותרבותיים. מציגים: אהרון ג'ונסון, אסי משולם, ליסה סאנדז, ראיין שניידר, שי קון, טאי שני, טום סנפורד. ובקומה העליונה זיקוק לא נודע, ליטל לב כהן עם ציורי שמן על בד המציגים אובייקטים מונומנטאליים, ועוסקים במערכת היחסים שבין האובייקטים לגוף האנושי.

נקודת מפנה 5 תערוכה קבוצתית בגלריה רו ארט. התערוכה קרויה על שם תרגיל פיקוד העורף שנערך ביוני האחרון, במסגרתו הושמעו שתי אזעקות אשר במהלכן נבחנה היערכותם של אזרחי ישראל לכניסה למרחבים מוגנים בשעת חירום. שם התרגיל מכיל דואליות של תקווה לשינוי, לזמנים חדשים, אל מול ההתפכחות כי דבר אינו משתנה בסופו של דבר. בתוך הקשר התערוכה, השם שבחר צה"ל הוא המיקרו המייצג את המאקרו ומעבר למשמעות הצבאית שלו גם מייצג מצב אנושי.מציגים: דנה דרויש, יונתן הירשפלד, ליהי חן, ארתור יעקובוב, אלישבע לוי, שרון פדידה, להלי פרילינג, אסף שחם. אוצרת: נוגה דוידסון.

פושפינז #13 – גלריה אינדי חוגגת שנה עם שיודע/ת לשאול, תערוכת בזק קבוצתית ל-3 ימים של אמני הגלריה. התערוכה מתעסקת במקריות, טעויות ותכונותיו החומריים של מדיום הצילום ומציגה עבודות אשר ארע בהם דבר מה לא צפוי ולא מתוכנן. אוצרת: אתי שוורץ.

Girl Scout Gone Wild, אלון אנדורן בגלריית המדרשה עם תערוכת מיצבים, המביאים מיתוסים מקומיים עכשוויים המוצבים כאובייקטים טקסיים בתוך זירת התרחשות שבטית משובשת. במרכז התערוכה מוקרן קטע וידאו בפינת מחשב, המציג התרחשות אחרי מקרה שהשאירה שאריות ושרידים. אוצר:  בועז ארד.

מקומות אחרים: אמנים ישראלים נרתמים להצלת ספריית גן לוינסקי. Know Hope יזם אירוע מכירת יצירות אמנות של האמנים המובילים בישראל, אשר כל הכנסותיו ייתרמו למען המשך פעילות הספרייה וכדי למנוע את סגירת הספרייה. באירוע יוצעו למכירה יצירות אמנות במחיר אחיד, 1000 ₪ ליצירה. זוהי הזדמנות חד פעמית לרכוש יצירות של אמנים אלו שנרתמו להצלת הספריה, במחירים חסרי תקדים. המכירה תתקיים בסדנת בעלי המלאכה. האמנים המשתתפים: ניבי אלרואי, ציבי גבע, יאיר גרבוז , מיכל היימן, נעה יקותיאלי, טמיר ליכטנברג, סיגלית לנדאו, רותו מודן, יוחאי מטוס, אביב נווה, דוד עדיקא, הילה עמרם, ירמי פינקוס, שרון פוליאקין, זויה צ'רקסקי, שוש קורמוש, קרן שפילשר, Broken Fingaz, Foma ♥ , Klone, Know Hope, Zero Cents.

חגיגות 5 שנים לתנועה הציבורית עם אמנות, פעולה, פוליטיקה כנס במוזיאון תל אביב, במסגרתו ידונו אמנים, תיאורטיקנים ופוליטיקאים בנושאים המעסיקים את התנועה לאורך פעילותה. החגיגות יסתיימו במסיבת ריקודים ברוטשילד 12. התנועה הציבורית מתעניינת באפשרויות הפוליטיות והאסתטיות הטמונות בקבוצת אנשים שפועלת יחד. היא נוסדה על ידי עומר קריגר ודנה יהלומי. חברי התנועה: הגר אופיר, כרמית בוריאן, מעין חורש, יוסי טל טייב, גלי ליבריידר, עדילי ליברמן, סער סקלי, לוסיאנה קפלון ומיכאל רוסמן. מנהל המבצעים: איל וקסלר. ראש מנהלת החגיגות: עפרי גרינבאום.

ובחיפה:

גיאוגרפיה של מקום / א- גיאוגרפיה, בגלריה לאמנות עכשווית גרנד קניון חיפה, תערוכה קבוצתית המעמידה בסימן שאלה הפכים אלו, כשהעבודות מתייחסות למושגי הקניון: סביבה, מעטפת, תכולה וצריכה בהיבטים גיאוגרפיים, חברתיים ופוליטיים. האמנים המשתתפים: אבישי אייל, יניב וייסה, רון ישועה, דבורה מורג, צביקה קנטור, ישראל רבינוביץ. אוצרת: שירלי משולם.

חלק 2 בטרילוגיית המייצגים – הכנסת כלה, על יד כיכר פריז בעיר התחתית בחיפה. משתתפים:  art.espionage עמית מטלון, דניאל שושן, שרון יאבו איילון, לולה בן-אלון, מנשה נוי, קרן מור.

אלון אנדורן

יום שישי, ה-30.12:

אירוע השקת קטלוג התערוכות באופן פורמלי במוזיאון חיפה לאמנות, שילווה בכמה מילים אודות ציור מערות, ציור במאה ה-21 וקווים שיוצרים הליכות, עם האוצרת רותי דירקטור.

מגש הכסף, נעם אדרי עם מופע ותערוכה בעין חרוד. על מגש הכסף במעלה המדרגות של המוזיאון יצעדו הצופים מלווים בפירות ובירקות ישראליים, איקונות של הוויה ישראלית. אלה יקרמו עור וגידים לערב אחד בלבד ויהפכו לדמויות גדולות מהחיים. האובייקטים, העשויים ספוג, ישלבו אלמנטים היתוליים וגרוטסקיים לתוצאה טורדת, מגרה ומעוררת חושים. אוצרת: גליה בר אור.

יום שבת, ה-31.12:

פתיחת המוזיאון של העכשווי, פלטפורמה מקורית מבית היוצר של קבוצת Sala-Manca המציעה דרך חדשה לאיסוף והצגת אמנות המבוססת על העקרונות של שיתוף תכנים אמנותיים ובניית תערוכות אמנות באמצעותם. זהו ניסיון ראשון ליצור מודל לא ריכוזי לשיתוף וחילופים של תכנים אמנותיים תוך שימוש ברשת האינטרנט לצד הצגת תערוכות בחלל 'מעמותה'. בפתיחה יהיו מיצגים מאת sala-manca ואורי קצנשטיין. "אם הר הרצל הוא הר הזכרון או הר התודעה ההיסטורית הציונית, דרך הקו המתקיים בין "יד ושם" לבין בית העלמין הלאומי של ישראל, עין כרם, בטופוגרפיה של הזכרון הישראלי, היא ואדי השכחה, או העמק של התת-מודע ההיסטורי הציוני. 'המוזיאון החדש של העכשווי' מהווה נקודה חדשה במפת המוסדות של המודעות הישראלית, הממחישה את המשולש התלת-מימדי שלה. משלושת הנקודות המוזיאון הוא הנקודה העמוקה ביותר." (רודריגֵז, מתוך הטקסט האוצרותי של התערוכה הראשונה במוזיאון).

לגופו של עניין בגלריה בנימין, תערוכה קבוצתית המציגה את  הגוף האנושי, הפיזי שעובר ניסויים ומצוי במצב של מצוקה מוצג ככלי חשוף ביצירות הפיסול, הרישום, הצילום והציור, במיצבים ובעבודת הווידיאו, פורש ספקטרום רחב של הופעות החל בפרקטיקות אמנותיות, דרך ייצוג של שימושים פונקציונאליים שונים וכלה בהעלאת דיון ושיח חברתי. מציגים: מיכל הדר, מירב הימן,  טלי נבון, אורי רדובן, רני ששון. אוצרת: רז סמירה.

תחזיק שניה אחת – הדלת, אסף סטי בויטרינה של החנות, עם אסף סטי מעלה מיצב קינטי-תיאטרלי המורכב ממכונות תפירה, מכונות כתיבה, ועוד מכונות עתיקות המייצרות קונסטרוקציה ענקית שמפעילה מנגנונים חיים-מתים. המנגנון החשוף והמאסיבי שולט באופן כמעט אבסורדי על חפצים חסרי פשר ופונקציונאליות אך רוויים במשמעות נוסטלגית: קיסם, קרש חיתוך, טחב, ועוד. בערב הפתיחה: מוזיקאים מסצינת הנויז המקומית ינגנו לראשונה על כלים שבנה האמן.

שיח גלריה במוזיאון פ"ת עם האוצרת אלן גינתון והאמנים דוד ריב, מיכל גולדמן ודוד גינתון על הפרויקט "מקרה תמונה" במסגרת התערוכה אוצרים בע"מ.

שיח גלריה בתערוכה בריסטולים עם האמנים נורית ירדן, ג'וזף שפרינצק במוזיאון בת ים לאמנות, בתערוכה המתבוננת בתהליכי חינוך, במנגנוני חברות, ובדרכים בהם מתעצב עולמם של אזרחים צעירים.

עזר כנגדו, תערוכה חדשה בפירמידה בחיפה, 11 יוצרים חובשים לרגע כובע של אוצרים ומזמינים אמנים שיש להם זיקה וקשר לעבודתם  בתכנים, בתהליכי עבודה ובחומרים, ומייצרת מפגשים מעניינים של אמנים מדורות שונים, מפרקטיקות יצירה שונות ומתרבויות מרוחקות זו מזו. אמנים משתתפים: אברהם אילת – דרור קרטה. יעל בלבן – חיה רוקין. גבי בן-חיים – משה פרלמן. "ברוקן פינגס" – "האחים".  דודו ברקת – דסה קברת.  ישראל ורטמן – חוה גילון. יהודה יציב – דני זק. אירה לין – מעיין חיו. זוהר ניר-אמיתין – מיכל הרדוף-רז. יובל פייגלין – איריס סינטרה. איתמר פרנס – ורד רוזנפלד. אוצר: יהודה יציב. כמו כן, יפתחו אמני פירמידה את הסטודיואים בהם הם יוצרים  לביקור הקהל הרחב.

שטח מת, מריק לכנר בגלריה הקצה בנהריה, עם עבודות חומריות.

רני ששון

יום שלישי, ה-3.1.2012:

טקסט וטקסטיל – אופנה כזהות תרבותית, מפגש ראשון בסדרה בבית העיר, שיבדוק את הקשרים התרבותיים, החברתיים והאמנותיים המתקיימים בין שני המושגים. במפגש יתארחו אמנים, אינטלקטואלים, אנשי תרבות ורוח, שייקחו חלק בהרצאות ובמופעים אשר יתרחשו במקביל בחללים השונים של בית העיר.

שיח גלריה בתערוכה גבול צ'נדראסקאר של בועז אהרונוביץ' בגלריה דן.

ציפורי גן עדן, דוד גפני בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה, עם ציורי שמן בנושא אגדות קבלה עתיקות לא ידועות המתארות תקופה עתידית מופלאה הכוללות מסרים של תקווה לעתיד. הציורים מתארים את האגדות כמסכת כרונולוגית המתפתחת מציור לציור בלווי ציטטות מהמקורות העתיקים.

שתי תערוכות חדשות במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים: עזרת נשים, רחלי כהן עם צילומים המתעדים עזרות נשים ממגוון בתי- כנסת בירושלים. החללים נראים סגורים, אטומים, ולא מאפשרים לאישה לחוש שהיא חלק מהמתרחש מעבר למחיצה. בריכה לבטלה, אלה בית-הלחמי עם מיצב פיסולי המורכב מגופים קרמיים וקנים עשויים מצינורות גומי. הצופה מוזמן להתהלך בין המוצגים המדמים נוף שבו קני סוף מתרוממים מתוך בסיסים עגולים וביניהם מקננים יצורים א-מורפיים שמקורם שאול מעולם החי.

יום רביעי, ה-4.1:

שיח גלריה בתערוכה שובר שוויון  בבית ST-ART המהווה נקודת מפגש בינדורית, בין האמן הצעיר רועי חפץ לבין אביבה אורי. השיח יתמקד בדיון אודות פער הדורות בשדה האמנות הישראלית ובשאלה האם יכול להתאפשר מפגש מהסוג המוצע בתערוכה ומה אם כך, משמעותו. הדוברים: ד"ר גדעון עופרת- אוצר ומבקר אמנות, בנו כלב- אספן אמנות ישראלית, דינה יקרסון- אוצרת התערוכה ורועי חפץ.

 

ליסה סאנדז

ועוד קצת:

…"רצינו לצייר בחוץ, להסתכל בעיניים פוסט קונצפטואליות ולהעלות שאלות בציור. התפלאנו לגלות כמה העבודה מתוך התבוננות משפיעה על האופטיקה. הראייה משתנה … חבל לא לנצל את זה שלוקח חמש שעות להגיע לגבול בצפון וחמש שעות להגיע לגבול בדרום. זה נראה לי נדיר להיות במדינה שאפשר לצייר אותה בהיקף מלא"… (זויה צ'רקסקי)

—-

רוצים להיות איתי בקשר? [email protected]

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *