לא רק יין זול: דור ההמשך, ה-19.5.2011 – המלצות השבוע של דורית פוקץ'

אני מניחה שיצא לכם להיתקל השבוע בפסלים של החיות החמודות בכלובי מיחזור הבקבוקים. מסתבר, שזו יוזמה של אמן הרחוב DoverD. קול, לא? בכלל, כל העניין הזה של אמנות רחוב הוא מדליק, מרענן ומפתיע, והוא נותן קונטרסט טוב בעיני לכובד היחסי של מקומות תצוגה מסורתיים יותר. עכשיו, זה טוב וזה טוב, כן? וביחד, הם מרכיבים תמונה מאוד […]

אני מניחה שיצא לכם להיתקל השבוע בפסלים של החיות החמודות בכלובי מיחזור הבקבוקים. מסתבר, שזו יוזמה של אמן הרחוב DoverD. קול, לא? בכלל, כל העניין הזה של אמנות רחוב הוא מדליק, מרענן ומפתיע, והוא נותן קונטרסט טוב בעיני לכובד היחסי של מקומות תצוגה מסורתיים יותר. עכשיו, זה טוב וזה טוב, כן? וביחד, הם מרכיבים תמונה מאוד מיוחדת ורבגונית של התרבות הישראלית הצבעונית.

ולעניינינו, שוב הגיע סופשבוע, ואיתו ה-מ-ו-ו-ו-ו-ו-ו-ו-ן-:-) פתיחות חדשות ומרגשות:

נדב ויסמן

היום, יום חמישי, ה-19.5:

צ'ינה פורטה 8 – פסטיבל קולנוע ווידאו ניסיוני של המדרשה שיתקיים בסלון במזא"ה 9, פתיחה חגיגית שכוללת הקרנות בוגרי המחלקה לקולנוע, תערוכת מיצבי וידיאו של המחלקה לוידיאו ואירוע אודיו-ויזואלי מיוחד בשיתוף עם בי"ס מיוזיק. במהלך הסופ"ש יהיו מפגשי אמן, הקרנות בינלאומיות, סדנת וידיאו סלולרי ועוד.

נדב ויסמן פותח את התערוכה חפירות מאוחרות בגלריה שלוש, העוסקת בהיסטוריה ובארכיאולוגיה הקולקטיבית והאישית דרך מיצבים וסרט אנימציה. ויסמן בנה את הגופים אשר מרכיבים את המיצבים מחומרי גלם שהם למעשה שאריות גוף.

בגלריה דן תפתח תערוכה קבוצתית בשם צילום – פעולה. התערוכה מציעה התבוננות עכשווית על היחסים בין צילום לציור. מציגים: בועז אהרונוביץ', אלי אהרוני, רוג'ר באלן, דרור דאום, רוני סתר, מישל פלטניק, תומר קאפ, שרית רוזן. אוצרת: רוית הררי.

בגלריה גורדון מציינים שנה למותו של אביגדור עריכא עם התערוכה הרעב בעיניים, אוצרים: ישעיהו יריב ושלומית ברויר.

בפנים ומעבר, תערוכת יחיד של ירדן וולפסון ברוטשילד אמנות, עם ציורי שמן המציגים את הסביבה האינטימית בה הוא חי, סצנות תפנים יומיומיות, חפצים ביתיים המסודרים כטבע דומם,  דרכם הוא מבקש לגעת במצבי הוויה שונים ובחוויה שמצבים אלו מעוררים אצל הצופה.

נעה ארד יאירי פותחת את התערוכה סינקדוכה בגלריה צדיק, בה יוצגו סדרת פסלים רגישים מחימר שחור של נשים במצבי יומיום, עם נרטיב פיסולי בו כל תנוחה יחידה הופכת לסמל קיומי של שבט.

פנדוריקה, ז'אן איב-קליין בגלריה 39, עם עבודות הנעות על הציר שבין ציור לפיסול, העשויות מפלטות עץ המודבקות אחת לשנייה, שאף עברו טיפול פיזי אינטנסיבי של איזמל ודיו. העבודות מתייחסות לפנדורה, הדמות המיתולוגית, היא גם "הסנדקית" של תהליך היצירה וגם ההתגלמות האיקונית שלו. בחדר הפרויקטים, אריק מירנדה עם קיץ, פרוייקט המצביע על הנזילות של זהות, ועל העונג הגדול בהתמסרות לחום הקיץ שממיס את החומות שמלוות זהויות שכאלה במקרים רבים. אוצר: דני יהב-בראון.

מחוץ לחוק – מיעוטים 2011, יריית הפתיחה לגלרייה לאמנות הצילום מחוץ למסגרת. התערוכה בוחנת את הארעיות, אי הוודאות והחיכוך עם החוק, יחד עם היחס הדואלי לתופעה של התיישבויות לא מוסדרות, משני קצוות פוליטיים: ההתיישבות מחוץ ליישובי האם ביהודה ושומרון והכפרים הבדווים בצפון הנגב.

אריאל אורן מציג את תפיסתו הוויזואלית על השואה בתערוכה ויעמדו לגורלם, בגלריה הוראס ריכטר, ביפו העתיקה. התערוכה נותנת מבט ייחודי לדימויים מהזיכרון הקולקטיבי הישראלי, דרך דמויות רזות ונטולות שמחה, המוצגות בפחם שחור על רקע לבן, המביטות בצופה כדורשות התייחסות והתעמקות כמלאות עוצמת חיים. התערוכה מארחת צילומי סדנת צילום, פרי יצירתם של קורבנות נפגעי הטרור ופעולות האיבה ביוזמת בית חולים רמב"ם. אוצרת: כנרת אביבי בלוך.

תערוכה קבוצתית חד פעמית בסודה בר. מציגים: עומר בן בסט, הלל אנסקי, יעל בירנבאום, בועז ברקני, אלעד רוזן, מיכל גולדשטיין, איתי שמואלי.

אמנות/חיים ביפו 23 בירושלים, תערוכה המבקשת לערער על הגבולות המקובלים, המבוססת על אמנות חיה ושיתופי פעולה לרוב: הפתיחה עם קונצרט של dj spooky ושלישית כלי קשת ולאחריו שיחה על "תרבות של רמיקס וכלכלת המתנה" עם ספוקי, יהושוע סימון, מושון זר אביב ורועי ברנד, תערוכה של הלל רומן ואיילה לנדאו על מרפסת הגג, פתיחה של קלייר וואפל, האמנית מברלין שמסיימת רסידנסי של 4 חודשים ביפו 23, פרפורמנס של קבוצת A2 לאחר סדנה על "עתיד המוות" עם 40 משתתפים מירושלים, ועוד המון דברים טובים.

מיטת יחיד, תערוכת יחיד של אטואל בוחבוט בגלריה בקיבוץ בארי במסגרת מלגת הצטיינות שניתנת ע"י ידידי ביה"ס לאמנות חברה ותרבות בספיר, במטרה לקדם ולתמוך באמנים ולקדם את העשייה האמנותית בגלריות באזור הדרום. בתערוכה מוצגות עבודות שנוצרו מתוך זיכרון בית ילדותה בשדרות. לצידה מציגה בחלל ההקרנה אורלי אמסלם וידיאו בשם מובן מאליו, העוסק בחיפוש אחר החופש בתוך הזוגיות. אוצרת: זיוה ילין.

על קו התפר, תערוכה חדשה בגלריה האחרת במכללת תלפיות בחולון, של הילה קברלניקוב, אמנית עכשווית המהלכת בין העולם המסורתי בבני ברק ממנו באה, לבין העולם החילוני. אוצר: אבנר בר חמא.

אתנחתא, תערוכת צילומים של מאיה הד בגלריה של חוה רוזנברג בכפר שמריהו, המביאה אל קדמת הבמה את אחורי הקלעים, המרחב הפרטי של הסאונד צ'ק שמתרחש לפני ההופעה הגדולה.

אריק מירנדה

יום שישי, ה-20.5:

הבית של ביבי, תערוכה בבי"ס הערבי הדמוקרטי יאפא במסגרת פסטיבל בתים פתוחים. זהו פרויקט שנעשה במסגרת אמן מורה – שיתוף פעולה בין גיל מועלם דורון (שאף אוצר את התערוכה), לבין תלמידי בית הספר הערבי הדמוקרטי, העוסק בהיסטוריה של מבנה בית הספר ושל יפו. התערוכה כוללת מייצב סאונד שיוצב בתוך הבאר וישמע מקירות הבניין, תיעוד וידאו-ארט של התערבות אמנותית שעשו התלמידים במרחב העירוני (בעיקר בשכונת מנשיה) שיוקרן במחסן עצום ממדים שהיה מתחת לאזור המגורים, צילומים, ומודלים ארכיטקטוניים שיוצגו סביב הדיוואן (החלל המרכזי בבתים ערביים). בפתיחת התערוכה יבצעו התלמידים התערבות אמנותית נוספת בכיכר הלבנה הצמודה המחברת בין בית הספר למכללת תל אביב יפו. מומלץ לבוא עם גירים צבעוניים.

מפגש בתערוכה אי-מהות – דיכאון אחרי לידה  באוצרותה של נורית טל טנא בגלריה גרשטיין, דיון והקרנת הסרט "היום שאחרי הלידה".

לפתיחת התערוכה קו, חומר, אור וצל בחלל התצוגה החדש של גלריה הייטאצ'. .." איפוק וחוזק, רוך ועוצמה מודגשים על ידי קווים, בין ברישום על נייר ובין בחומר. בתוך המארג העדין של דימויים ואפשרויות, נוצר מרקם מורכב וזורם של זהויות ואסוציאציות תרבותיות, היוצר חוויה מתמשכת של התבוננות".. (מתוך הקומוניקט). מציגים: אבי איזנשטיין, אביב נווה, איתמר בגליקטר, אפרת פלג, בל שפיר, בריג'יט נהון, גיא זגורסקי, דורית פלד, דרורה שפיץ, ורדה כרמלי, יהודה אלטמן, ישראל הדני, מאיר נטיף, מירה מיילור, עופר רותם, רון אלוני.

אבישי אייל עם דאבל תרי עשר, תערוכת יחיד בגלריה של המרכז האקדמי ויצו חיפה. התערוכה מבקשת לשפוך אור על מקומם של הצילום וההדפס ביצירתו של אייל, דרך הדפסים, רישומים וציורים מהשנים 2006-1968. שם שניתן לתערוכה מייצג את עיסוקו בשפה העברית ובדיאלוג בינה לבין שפות אחרות, המסמן דיון על זהות וזהות תרבותית. אוצרת: ענת גטניו.

תערוכת ציורים בשם הצטללות איטית של דורית קליש טייכמן במרחב הפתוח של המרכז האקדמי כרמל בחיפה. הצבת הציורים, שנובעים מחומרים של התבוננות עמוקה אל תוך טבע האדם, נובעת מהתפיסה שיש לכל אדם אפשרות לחדור מעבר למעטה החיצוני של ההתרחשויות ולקלוט את הנעשה בנבכי נפשו- אם רק יכוון לשם את תשומת ליבו.

בית אורן שלי, תערוכת צילומים של חן ספקטור בבית אורן, שהכנסותיה תרומה לשיקום סביבתי של הקיבוץ. ספקטור התאהבה במקום ונשארה בו, החלה לצלם ללא הפסק. בעקבות השריפה הקשה תמונות אשר צולמו במהלך השנים באופן ספונטני ואישי קיבלו לפתע פן תיעודי.  מפה.

 

יום שבת, ה-21.5:

פתיחת התערוכה שמ-לה: מחשבות על כסות, שתוצג בבית האמנים בירושלים. התערוכה מבקשת לבחון את השימוש שעושים אמנים עכשוויים בכסות ומציגה את השמלה כאובייקט שהוצא מהקשרו. האמנים המשתתפים בתערוכה חוזרים אל הדימוי שקנה לו מקום בשפתם החזותית, בהקשרים וטכניקות שהתרחבו והתעבו. אופן טיפולם בדימוי קושר בין הפרטי לציבורי, בין תרבות נמוכה לגבוהה, בין פריפריה למרכז, ומעלה שאלות חברתיות וגיאו-פוליטיות, שאלות של מגדר, אתיקה ואסתטיקה. האמנים המשתתפים: גילי אבישר, נלי אגסי, איציק בדש, יוסף-ז'וזף דדון, דרורה דקל, מיכל היימן, ראפת חטאב, לי ינור, רבקה פוטשבוצקי, בלו סימיון פיינרו, יגאל עוזרי, שוש קורמוש, צביקה קנטור, אורי קצנשטיין, תמר רבן, פיליפ רנצר.

ערב הקרנת עבודות וידאו יתקיים לרגל נעילת התערוכה של ריקרדו רויסטשר "גירוש", בגלריה קיימא. אמנים משתתפים: שרון קאשי וריקרדו רויסטשר, דפני קסל, אילת בן דור, אלהם רוקני, דניאל קוברטה.

דורית קליש טייכמן

יום ראשון, ה-22.5:

בשם הבעה עצמית, מקום ערב פתוח לאמני המילה הקול והמיצג, מפגש של מילים, קול, תנועה, קצב ואלכוהול, במועדון הפיל.

יום שלישי, ה-24.5:

פסטיבל מוסררה מיקס 11, פסטיבל בינלאומי רב תחומי בירושלים – השכונה תהפוך לחגיגה של אמנות רב-תחומית לאורך שלושה ימים של אמנות, מוזיקה, פרפורמנס, צילום, ווידיאו ארט. במהלך הפסטיבל יתקיימו סדנאות אמן, מפגשים עם יוצרים והווי רחוב שוקקים, היוצרים פסטיבל ייחודי שמשלב בין אנשי השכונה לאלה שבאים לחקור אותה ולבטא בה קולות חדשים, מקוריים, נוספים. צוות האוצרים של הפסטיבל והאוצר הראשי אבי סבג בחרו להציג למעלה מ 150 אמנים-יוצרים ועבודות מתחומים שונים: אמני פרפורמנס, אמנים פלסטיים, אמני וידאו מקומיים ובינלאומיים, מוסיקאים, בוגרי בית הספר ועוד. האמנים הישראלים שייקחו חלק בפסטיבל ועבודותיהם יוצגו בו הם: יאן טיכי, גסטון צבי איצקוביץ', יעל ברנט, גיא יצחקי, יעל שמידט, רונן סימן טוב, דפנה גרוסמן, ליאור אמיר קריאל, יוסף שפרינצק, נסרין נג'אר, נועה צדקה ורבים נוספים.

אני שוב עושה אמנות מנייר טואלט, חול ודשא – זיכרון חי של סובייקטיביות אפשרית מס.12, תערוכה חדשה לנועה צדקה בגלריה לצילום בחוג לתקשורת צילומית, מכללת הדסה, ירושלים. לאורך החודש תסתגר צדקה בחלל הגלריה בפעם ה-12, עם חול, דשא, מים, פרוספקטים של חברות נדל"ן, חוטי תיל, ונטולין, סוכר, איטריות אורז, מגבת, תחבושת, סכין חיתוך, פלסטר, דבק, צילומים, טוש, עיפרון. במהלך ההסתגרות תדביק, תכתוב ותיצור אלמנטים שונים שמהם  תיבנה התערוכה.

נדב בן נון עם התערוכה שירה שנועדה להרוג בגלריית המדרשה , שם יוצגו 4 עבודות וידאו בהן הופך המרחב הקולנועי למקום מפגש של מיתוסים, תיאוריות חברתיות ופסיכולוגיות, היסטוריות והיסטריות, תוך ניסיון לחבר "פסיכו" ל"לוגיה" ולהפוך את  האדם למדע.

 

יום רביעי, ה-25.5:

לראות שחור- לבן, תערוכה קבוצתית חדשה בגלריה העירונית בכפר סבא, המאפשרת הצצה למגוון אופציות עשיה ולפיענוח רב פנים שניתן להפיק משימוש מצומצם בשני צבעים בלבד. מציגים: קרן בן הלל, איריס רוטברט, איתמר בגליקטר, דינה כהנא גלר, דן בירנבאום, מירי בויום, מרדכי שגיב, נטע אבידר, עירית שילה, ריטה גייר, רעות קרן, שרה פלד. אוצרת: אורית לוטרינגר.

בשיר אבו רביע יתארח בצוותא עם התערוכה סראב (פאטה מורגנה), במסגרת פסטיבל תרבות לשלום. בשיר אבו רביע על התערוכה: "נושא התערוכה לקוח ממרחבי המדבר לשפת ציור וטכניקה של גוון צבע וטקסטורה בה הצייר בונה על שטח בד הציור הדמיה של פילטר מתחלק, האור והצל בצבעוניות וקומפוזיציה מתאימה לפעמים במסלול סימבולי ולפעמים הפשטת מבנה הצורה ופירוקה מחדש הנושא עצמו הוא תמרון בין בניה להריסה או מחיקה של צורה קודמת ובנייתה מחדש, התוצאה היא אנרגיה בשפת ציור של האמן".

אבישי אייל

ועוד קצת:

"קודם כל, אם אתה באמת לא ממומן ע"י הקרן החדשה, ואני אמרתי את זה, אז אני מתקן ומתנצל", מגיב אקוניס למחאה של מלכיאור. "מה זה אם אמרת? אתה כן אמרת", עונה מלכיאור. "אז אם אמרתי, אני מתנצל", שח אקוניס. "שוב אמרת אם", מציין ח"כ נחמן שי.

(רותי סיני מצטטת מתוך אנרגיות טובות, תמליל ישיבת ועדת הכנסת על תמלוגי הגז הטבעי בחופי ישראל, שהפך למחזה).

 

 

6 תגובות על לא רק יין זול: דור ההמשך, ה-19.5.2011 – המלצות השבוע של דורית פוקץ'

  ובנוסף, ביום שישי 20.5.11 בשעה 11:00, פתיחת התערוכה TAG של חנה דוכן בגלריה ברנרד. בן יהודה 170, ת"א.

  כמה תיקונים על פסטיבל הצ'ינה פורטה בסופ"ש:

  האירוע שהיה בסינמטק כבר התקיים לפני מספר שבועות.
  האירוע שמתחיל הערב בשעה 19:30 יתקיים בקומה השלישית של מאז"ה 9.
  אפשר לקרוא את המידע המלא באירוע בפייסבוק
  http://www.facebook.com/event.php?eid=102053373218477

  הפתיחה של גלריה בנימין היא לא היום אלא היתה בשבוע שעבר במוצאי שבת 14.5.
  תודה לכל מי שהגיע, היה מטורף בפתיחה! נשמח לראותכם גם בשעות הפתיחה, בתערוכה "חיות רעות".
  ד, ה 16-19, שישי 10-14, שבת 11-14

  מה הכתובת של גלריה בנימין?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *