הזמנה להציע הצעות למיזמי אמנות ועיצוב כחלק מהליך הקמה – בית הראשונים בעמק חפר

אמניות ואמנים, מעצבות ומעצבים, יוצרות ויוצרים, בודדים/קבוצות/גופים מכל התחומים, מוזמנים לבנות איתנו את בית הראשונים ולענות יחד על השאלה – מהו מרכז התרבות המקומי בית הראשונים? 

אמניות ואמנים, מעצבות ומעצבים, יוצרות ויוצרים, בודדים/קבוצות/גופים מכל התחומים, מוזמנים להציע הצעות למיזמי אמנות, עיצוב ותוכן תרבותי תחת התימה "בנייה".

עבודות הכוללות השמשה, עיצוב ופיתוח של חללי הפנים והחוץ, כמו גם סדנאות ופעילויות תוכן שעניינן בנייה והקמה, יבוצעו כחלק מפעילות התוכן בבניין על ידי יוצרים, יוצרות ובשיתוף קהילות עמק חפר.

על בית הראשונים
בית הראשונים עומד על רכס הכורכר השני בסמוך לשטחי מושב ביתן אהרון. הבית צופה אל נופי עמק חפר המוריקים, ובצמוד לו נמצאת שמורת הטבע "ביתן אהרון", המשמרת צמחיית בתה אופיינית לרכס הכורכר הפנימי בשרון, ובה מצויות מערות קבורה החצובות בסלע.

הבית המרהיב נבנה בשלהי המאה ה-19 על ידי לבנוני שבבעלותו היו מספר קרקעות בעמק חפר. קומת המסד של הבית הגדול בנויה אבני כורכר שנחצבו בקרבת מקום גסות וחלקה המזרחי חצוב בסלע. בשנת 1930 התיישבה בבית קבוצה של 20 צעירים, מראשוני המתיישבים בעמק חפר וממקימי מושב כפר ויתקין.

במתחם בית הראשונים מצוי מבנה נוסף המכונה "הבית הקטן" ובית הראשונות, פרויקט להעצמה נשית הפועל במקום משנת 2021.

על הפרויקט
לאחר שנים שבהן עמד נטוש, מבקשת כיום המועצה האזורית עמק חפר להגדיר מחדש את בית הראשונים כמרכז תרבות מקומי. ככזה, אנו מבקשים להתבסס על מודל הצמיחה האורגני– המשמש את הקהילה ונבנה על ידה ולצרכיה, ולהתאימו לעידן הנוכחי. לפיכך, בשבועות הקרובים יבוצעו בבית עבודות שיפוץ והשמשה בסיסיות בדגש על בטיחות ונגישות.

שאר השינויים הפיזיים והתכניים של המבנה יבוצעו ויוגדרו בשיתוף עם הקהילה היוצרת, וקול קורא זה הוא הסנונית הראשונה לתהליך ההתחדשות של המקום.

עם פתיחתו לציבור יפעל בית הראשונים המתחדש תחת התימה "בנייה" וחלליו יזכו לחיים חדשים תוך חשיבה מתמדת ועשייה משותפת עם קהילות העמק השונות. החללים השונים יושמשו במקביל, במהלך המשלב תוכן ועיצוב, תוך הקפדה על כללי בטיחות ונגישות הולמים שיאפשרו שימוש שוטף ופעיל בחללים. בנוסף, במקום יפעל בית קפה/מסעדה שישרת את כלל באי המתחם ואורחיו.

קול קורא
אמניות ואמנים, מעצבות ומעצבים, יוצרות ויוצרים, בודדים/קבוצות/גופים מכל התחומים, מוזמנים לבנות איתנו את בית הראשונים ולענות יחד על השאלה – מהו מרכז התרבות המקומי בית הראשונים?

אנו מבקשים הצעות המשלבות רעיונות

 1. לשינוי הנראות של הבית וסביבתו.
 2. להתערבות פיזית אקטיבית בעיצוב ושיפוץ פרטים בתוכו, החל מהידיות וגופי התאורה וכלה בריהוט ועיצוב הפנים.
 3. לתכנים שהבית יכול להכיל לפרק זמן קצר או ארוך – אירועים, סדנאות, מופעים, פעולות משך, תכניות חוזרות, דיירי קבע ועוד.
 4. לקשר שהבית יכול לייצר עם קהילת עמק חפר, ולאופנים קונקרטיים שקשר כזה יכול להיבנות.
 5. כלל ההצעות ייבחנו תחת האופן בו הן משלבות את השינוי המרחבי, כמו גם את הפעילות השוטפת שהן מציעות – במילים אחרות: מה תרומתן לקופסא שהיא בית הראשונים, ומה תרומתן לתכולתה.

דגשים

 1. יתרון מובהק יינתן למציעים מתחומי המועצה והמקושרים אליה בזיקה כלשהי, אולם הקול הקורא אינו מוגבל לתושבי המקום.
 2. על ההצעות לכלול דימויים, רפרנסים, עבודות קודמות, וכל מידע שיכול לסייע לנו לדמיין מה לדעתכם/ן עתיד לקרות בבית.
 3. על ההצעות לכלול התייחסות ברורה לשלושה רכיבים: השינוי הפיזי במבנה, התרומה לתוכן ומשכו, והקשר עם הקהילה המקומית.
 4. הצעות שייבחרו יזכו למימון.


לבקשת מסמכי הקול קורא, שאלות או פרטים נוספים:

https://www.hefer.org.il/page_65699

2 תגובות על הזמנה להציע הצעות למיזמי אמנות ועיצוב כחלק מהליך הקמה – בית הראשונים בעמק חפר

  שלום
  יש שכר אמן או שמדובר בשיפוץ בחינם?

  מפורט בקול הקורא שיש עד גבול תקרה פטור ממכרז (שזה אחרי בדיקה, 140,000 ש״ח בערך)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *